edeabadcfedbedad

Nabíjejte svůj telefon správně. Výrazně prodloužíte životnost baterie

Výdrž vašeho mobilního telefonu je pro vás jistě stejně podstatná jako jiné jeho funkce. Kdo by také chtěl neustále řešit dobíjení a hledání zásuvky? Jenže aby baterie skutečně sloužila tak, jak má, je potřeba se o ni dobře starat. A to zahrnuje třeba i správné nabíjení, které nesnižuje její kapacitu. Jak na to?

Až na nulu

Patrně největší mýtus je teorie, že bychom měli baterii vždy nabít dosyta a pokud možno ji následně celou vyčerpat a zbytečně nenabíjet. Pravdou je, že kompletní vybíjení naopak telefonům ubližuje. Dokonce natolik, že při extrémním vybití dochází v jejím vnitřku k vysoké nestabilitě, která může vyústit až v explozi. Raději tedy dobíjejte včas. Není třeba řešit konkrétní procenta, kdy připojit mobil do nabíječky. Vězte ovšem, že udržování baterie ve vyšších procentech nabití je výrazně prospěšnější, byť se jedná o pouhé doušky šťávy několikrát denně.

Hrozba přehřátí

Určitě už jste někdy slyšeli mýtus o tom, že mobil by se neměl nechávat nabíjet přes noc, jelikož se přebíjí a baterie se tím ničí. Baterie v našich telefonech jsou naštěstí relativně chytré a nenechají si zbytečně ubližovat, i když je necháte například přes noc v nabíječce. Horší je to ovšem s vyššími teplotami, ke kterým během nabíjení může docházet. Většina přístrojů se dokáže od nabíjení odpojit, ale v extrémních případech může k přehřátí dojít.

Nabíjecí cykly

Teď už tedy víme, že je lepší nabíjet častěji a po kratších časových úsecích. Někdo by však mohl namítat, že životnost udává výrobce v počtu nabíjecích cyklů. Je však třeba správně chápat termín „nabíjecí cyklus.“ Je to nabití akumulátoru z 0 % na 100 %. Pokud jej tedy nabijete pětkrát z 50 % na 70 %, bude to dohromady jeden nabíjecí cyklus. Jsou to jen orientační součty, které jsou samozřejmě ovlivněny řadou dalších faktorů, ale neplatí, že jedno nabití rovná se jeden cyklus.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *