travel

Aktivní vs. pasivní dovolená. Každý volí něco jiného

Každý z nás je naprostým individualistou, o tom jistě není žádných pochyb. To se samozřejmě projevuje v nejrůznějších oblastech. Od povolání, přes sport, až po zábavu. Výjimkou pochopitelně není ani dovolená. V tomto směru existuje asi dvojí kategorizování podle toho, jaký charakter takový odpočinkový čas má.

Pasivní a nenáročná dovolená

Spousta lidí má pojem „dovolená“ spojený s pasivitou a odpočinkem. Právě proto vznikl pojem pasivní dovolená, během níž toho asi příliš nenaděláte. Vaší hlavní náplní bude s největší pravděpodobností povalování se u bazénu nebo na lehátku u moře. Největšími aktivitami bude přesun mezi jídelními budovami a občasné prohlídky okolí. Tohle je model pasivní dovolené, u kterého si řada aktivně pracujících lidí odpočine. Jednoduše vypnou a lenoší.

Aktivní dovolená může být také odpočinková

Opakem toho je aktivní dovolená. Význam slova prozrazuje, co bude asi její náplní. Je to opak pasivní dovolené, kterou člověk tráví na jenom místě. V rámci té aktivní se budete velice často pohybovat, objevovat zákoutí dané destinace a užívat si pohybu všemi možnými způsoby. Typickým příkladem je plavání, běhání, cykloturistika, vysokohorská turistika a podobně.

I aktivní dovolená však může být tou relaxační, jen z trochu jiného úhlu pohledu. Je pravdou, že si při ní asi fyzicky moc neodpočinete. Na druhou stranu dáte odpočinout mysli, což může být pro některé jedince daleko cennější než tělo. Není nic příjemnějšího než hodit starosti za hlavu a oddávat se aktivitám, které máte rádi. Navíc ještě prospějete svému tělu z pohledu fyzična. Takže ano, i aktivní dovolená může být adekvátním odpočinkem.

Je tedy pouze na vás samotných, jakému typu dovolené dáte přednost. Jestli to bude ta pasivní nebo aktivní. Důležité je, abyste si při ní co možná nejvíce odpočinuli a splnila vaše očekávání do nejmenšího detailu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *