hqdefault

Koncert Live Aid, který vzkřísil pohasínající slávu skupiny Queen

Jsou-li v hudebním průmyslu nějaké mezníky, pak mezi ně patří i výkon skupiny Queen na koncertu Live Aid. Mnozí popisují jejich výkon jako nezapomenutelný. V 17minutovém vystoupení zazněly jejich největší hity jako jeden velký celek, což se 13. července 1985 nikomu tak dokonale nepodařilo.

Pomoc do Etiopie

Tato monstrózní událost byla zorganizována Bobem Geldofem a Midgem Urem s cílem získat co nejvíce peněz na pomoc postiženým hladomorem v Etiopii. Konala se současně na dvou místech – v Londýně na stadionu Wembley s kapacitou 72 000 diváků a v USA ve Philadelphii na stadionu s kapacitou 90 000 lidí. Neoficiální menší akce se ale odehrály také například v Německu či Austrálii. Přenos benefičního koncertu sledovalo na 1,5 miliardy lidí – a bylo na co se dívat. V Londýně vystupovali umělci Status Quo, Sting, Phil Collins, U2, Dire Straits, Queen, David Bowie, The Who, Elton John a jiní. V USA svůj um předvedli Black Sabbath, Run DMC, The Beach Boys, Carlos Santana, Madonna, Eric Clapton, Led Zeppelin, Duran Duran, Mick Jagger.

Hvězda mezi hvězdami

Ačkoliv tedy celý večer ovládala slavná jména, jasnou hvězdou večer se stala skupina Queen. Začali svým megahitem z roku 1975 Bohemian Rhapsody. Postupně hráli své nejznámější písničky jako Radio Ga Ga, Hammer To Fall, We Will Rock You a show zakončili hitem We Are The Champions. Během jejich vystoupení se prý vybrala rekordní částka na pomoc potřebným idem – tak moc se jejich vystoupení lidí dotklo.

Přitom v té době byli populární Queeni v krizi. Freddie Mercury se pokoušel prorazit sám a skupina nebyla zrovna na vrcholu svých sil. Přesto se podařilo něco úžasného. Live Aid fungoval pro kapelu jako lék. Opět vypuklo kolem kapely šílenství, tentokrát silnější a mohutnější než kdykoliv předtím. Queen začali po červenci 1985 koncertovat po celém světě a těšili se obrovské popularitě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.