Ekologicky zdravé bydlení ve srubu

Život ve srubu je zejména otázka našeho vkusu a životního stylu. Srub je v současné době velmi oblíbenou stavbou pro náš rodinný život a to celoročně. Není to už jen víkendový odpočinek na venkově v podobě chat a chalup. Dřevěný srub má také mnoho podob, jednou z nich je možnost nejen přízemního domu, ale i podlažního a to například i s balkonem. Pokud jsme vždycky snili o pohodlném bydlení v takovém dřevěném srubu, máme nyní příležitost si takový dům dopřát. Spojí se zde tradice, historie, kultura a příroda tady má hluboký význam.

Ekologické bydlení

Proč ekologické bydlení? Výstavba takového domu, jakým je srub, je čistě z přírodního materiálu a to je kvalitní dřevo. Navíc musíme podotknout, že dřevo je obnovitelný materiál, takže i když k výstavbě domu budeme potřebovat několik kmenů stromů, jako náhradu vysadíme stromy nové. Kmeny procházejí minimální úpravou, takže máme připravené zdravé prostředí pro život. Dřevo dýchá, udržuje optimální vlhkost, pohlcuje pachy a je vhodné pro alergiky nebo lidi, jenž mají problémy s dýchacími cestami. Dlouhá životnost dřevěných srubů se odhaduje až na 300 let a pokud se budeme o takovou stavbu dobře starat, může to být i více.

Dřevo je dokonalý stavební materiál

Samotná dřevostavba je tedy nejen ekologickou stavbou, ale všichni dobře víme, že dřevo je nenahraditelným stavebním prvkem, který znali již v dávné minulosti. Stavěli se z něj nejen příbytky lidí, ale i hospodářská stavení, zámečky, altány a jiné. Dřevo má výborné tepelně izolační vlastnosti, je příjemné na omak a nádherně voní. Dokonalé a příjemné mikroklima, které vládne v interiéru srubu, dělá z takové stavby harmonický domov. Jeho originální struktura je nenahraditelná ani těmi nejlepšími imitacemi. Každý trám, každé prkno nebo deska je originálem a nenajdeme žádné stejné kusy. Díky cirkulaci vzduchu se dřevo udržuje při své síle a tím také dřevo doslova dýchá. Udržuje se tak zdravé a čisté prostředí.

Sruby se staví s kvalitního dřeva, které zaručuje dokonalou stavbu. V našich končinách je dostupný samozřejmě smrkové dřevo, ale i borovice nebo modřín. Ten je ale dražší variantou stejně jako kanadský cedr. Toto velmi kvalitní dřevo nepodléhá hnilobě a je pro stavbu srubu nejvhodnější.

Výhody dřevěných srubů

Dřevostavby obecně mají velkou výhodu zejména časovou. Jejich výstavba totiž trvá podstatně kratší dobu, než stavba klasického zděného domu. U srubu je to zhruba pár týdnů, což je velmi lákavé. Pokud tedy spěcháme, můžeme začít balit. Rovněž cena není nikterak vysoká a jde o informaci, která zajímá investora asi nejvíce. Dřevostavba v podobě srubu se dá pořídit za skvělou cenu již od zhruba 800000 korun a to v závislosti na velikosti srubu a na zvoleném materiálu. Odpadá tady také proces mokrých prací, které jsou vyžadovány u zděných domů. Dřevo pohlcuje také pachy, nevíří prach a krásně voní. A samozřejmě je tu i dlouhá životnost, kterou můžeme ještě prodloužit, pokud se budeme o srub dobře starat. Jeho údržba spočívá v občasném nátěru, který zbrání průsaku vody, rozšíření hniloby a proti škůdcům.

Proč zvolit bydlení ve srubu

Tak jako oblečení podléhá módě, je tomu stejně i u stavby rodinných domů. Srub se stal v posledních letech velmi oblíbenou variantou pro život. Bydlení ve srubu dává pocit opravdového domova, má pozitivní účinek na naši duši a jsme zde úzce spjati s přírodou. Sruby jsou také stavbou, která v nás vyvolává příjemný pocit a romantiku.

Měli bychom ale také zvážit, kde si necháme srub postavit. Estetika je zde totiž víc než důležitým faktorem, který není dobré podceňovat. Srub postavený v panelákové zástavbě nebo vedle základní školy opravdu nebude vypadat nejlépe. Proto je vhodným prostředím pro výstavbu takového srubu venkov, předměstí nebo pozemek blízko lesa. Tam bude takový dům splňovat všechny podmínky pro dokonalý a harmonický život.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *