space

Historie létání do vesmíru SpaceX

Dříve, když se mluvilo o letech do vesmíru, měla většina lidí na mysli americkou NASA. Ta má však dnes již silnou konkurenci a dalšího hráče na poli letů do vesmíru, kterým je právě SpaceX. Víte, proč je kolem SpaceX tolik pozdvižení a proč všechny fascinuje? Jedná se totiž o soukromou společnost s nemalou řadou úspěchů. Pojďte se podívat na příběh SpaceX a zjistit, jak se stane, že se člověk rozhodne založit firmu pro lety do vesmíru.

Co je SpaceX

„Space Exploration Technologies Corporation“ vám možná nic neřekne, ale SpaceX, což je jiný název, již možná ano. Jedná se o technologickou společnost, která se v posledních letech proslavila svými lety do vesmíru. Firmu založil v roce 2002 Elon Musk, známý filantrop, vizionář a podnikatel, z jehož dalších společností můžete znát například elektromobily Tesla nebo elektronické bankovnictví PayPal, z něhož získal peníze pro SpaceX.

Jak nápad vznikl?

Roku 2001 v rámci projektu Mars Oasis, který měl za úkol dopravit na Mars miniaturní skleník pro pěstování rostlin, se snažil Elon Musk opět získat ztracený zájem o lety do vesmíru a vzbudit zájem veřejnosti v této oblasti pro podporu NASA. Zjistil však, že rakety jsou velice drahé a jen 3% ceny tvoří materiál. Tehdy dostal nápad na vývoj vlastní společnosti, která by byla efektivnější. Ve srovnání s vládou i soukromým konkurenčním sektorem probíhá proces stavby raket ve SpaceX prakticky pouze v rámci jedné továrny bez nutnosti transportu různých částí, což vede ke snížení nákladů na výrobu raket i na samotný start. Kromě snižování nákladů si společnost klade za cíl také zvýšit spolehlivost technologií. SpaceX začala s malou orbitální raketou a postupně začala rozšiřovat svou působnost. Nyní má mnoho zajímavých prvenství. Kromě vůbec první soukromé rakety na kapalné palivo, která v roce 2008 dosáhla oběžné dráhy a první soukromé rakety na Mezinárodní vesmírné stanici v roce 2015 se může pochlubit od roku 2010 technologií přistávání raket na pevnině od roku 2016 i na moři.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *