cars

Jsou auta na solární pohon hudbou budoucnosti?

Ve světě automobilů se můžete setkat s nejrůznějšími pohony dopravních prostředků. Hodně omílaným tématem jsou například elektromobily. Pohon na elektřinu by měl nahradit zážehové a vznětové motory. Věděli jste ale o tom, že existují také auta na solární pohon? I když nejde o žádnou sériovou výrobu, nikdy nevíte, co ukáže čas. Proto vám přinášíme více podrobností týkajících se solární vozů.

První jízda na sluneční paprsky

Prototypy těchto vozů se začaly poprvé objevovat v osmdesátých letech dvacátého století. Jak už prozrazuje jejich označení, příjem nezbytné energie je získáván prostřednictvím fotovoltaických panelů. Proto některá auta vypadala spíše, jako létající talíře plné fotočlánků. Hlavní pohodnou jednotkou byl elektromotor, který dodal potřebnou sluneční energii přeměněnou na tu elektrickou.

Většina doposud vyrobených aut fungujících na solární pohon skončila pouze v segmentu testovacích prototypů. I když některé parametry vozů jsou opravdu zajímavé a obdivuhodné. O tom se můžete přesvědčit o několik řádků níže.

Solární automobily – Zajímavosti

Zmínit se můžeme například o solárním vozu od automobilky Honda. Tento vůz byl speciálně vytvořen pro závody v Austrálii, takže jeho konstrukce měla uhlíková vlákna a kompozit. Celkem obsahoval 47 tisíc malých solárních panelů. Maximální rychlost vozu byla 140 km/hod., takže vzdálenost 3 010 kilometrů urazil zhruba za 33 hodin.

Solární vozy v tomto směru naráží na omezenou životnost fotovoltaických článků. Ta by měla být kolem třicet let, přičemž po deseti letech se jejich účinnost sníží zhruba o 10 %. Na druhou stranu, dnes jsou schopny nové technologie efektivněji přeměňovat sluneční energii na tu elektrickou, a to v nárůstu kolem 20 % až 30 % oproti minulým létům. Nezbývá tedy než čekat, co nám přinesou nadcházející léta a jakým směrem se bude ubírat automobilový průmysl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.