driving

Dejte si pozor na věci, které odvádí pozornost při řízení

Mnozí z nás řídí automobil dnes a denně. Proto nám dáte jistě za pravdu, že existuje spousta vedlejších faktorů, které negativně působí při řízení vozu a rozptylují řidiče. Právě na ně se v dnešním článku podrobněji zaměříme. Jak asi každý správně tuší, mnohdy stačí vteřina nepozornosti a dopravní nehoda je na světě. A zrovna mnohé níže popisované faktory takový scénář můžou mít na svědomí.

Jaké faktory rozptylují řidiče?

Může to být pochopitelně spoust věcí, díky nimž ztratíte na chvíli pozornost a neštěstí je na světě. Všechny tyto faktory lze do určité míry rozdělit do tří základních kategorií. Jednu skupinu tvoří manuální faktory. To znamená, že třeba dáte ruce z volantu pryč. Další jsou myšlenkové faktory. V jejich případě upnete pozornost jiným směrem a nevěnujete se řízení. Nakonec jsou to vizuální faktory odvádějící pozornost od silnice.

Vyvarujte se známým neduhům v autě

Pojďme ale přejít k praxi. Každý asi správně tuší, že jedním z nejčastějších faktorů odvádějících pozornost od řízení je určitě telefonování. Dle nejrůznějších průzkumů vychází také najevo, že další nebezpečnou činností je ovládání dotykového panelu v automobilu. Popřípadě ovládání navigace nebo mobilního telefonu ve stojánku na palubové desce.

Vyvarovat byste se měli také občerstvování za jízdy a pití vody. Při těchto činnostech totiž nemáte obě ruce pevně na volantu, a navíc v jedné máte cizí předmět. Reakce na jakoukoliv situaci na silnici tak může být nepříjemnou záležitostí. To samé se týká také zapalování cigarety. Zpozornit by měli nyní rodiče. Otáčení za dětmi na zadní sedačku je také velmi nebezpečné a může skončit tragicky. Dále bychom mohli zmínit vyndávání brýlí z pouzdra, ohýbání se pro spadnou věc z předního sedadla na zem a podobně. Vyhněte se těmto činnostem při řízení auta a jezděte bezpečně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.