nohy

Co pomáhá proti zápachu nohou?

I když svým nohám, konkrétně chodidlům vděčíme za to, že se po tomto světě můžeme pohybovat, většinou jim příliš pozornosti nevěnujeme. Považujeme je často za něco samozřejmého, o čem není nutné mluvit, ale na druhou stranu překvapivě mnoho lidí považuje chodidla za poměrně intimní část těla. Problém nastává, když se v souvislosti s nimi potýkáme s jedním nepříjemným problémem. Není pravděpodobně nutné více specifikovat s jakým problémem…

Důležité je uvědomit si, že do určité míry je pocení a mírný zápach chodidel naprosto přirozená věc. Jedná se o způsob, jakým se tělo zbavuje škodlivých látek a zároveň reguluje svou teplotu, neboť na ploskách chodidel se nachází velké množství potních žlázek. Pokud je ale pocení a především s ním související následný zápach nadměrný, může to pro daného člověka znamenat poměrně značnou komplikaci v jeho sociálním životě. Krajním řešením tohoto problému pak může být podstoupení specializovaného lékařského zákroku, během nějž je do chodidel aplikováno malé množství botulotoxinu, které následně pocení na několik měsíců zastaví.

Antibakteriální mýdlo i bylinky

Některé příčiny způsobující zvýšený zápach chodidel, jako například genetické dispozice či určité hormonální poruchy, ovlivnit nelze. Mnoho dalších příčin, zejména hygienu a vhodně zvolenou obuv, již ale ovlivnit lze, a to velmi snadno. Pokud víme, že se nám chodidla více potí, mělo by pro nás být samozřejmostí mýt si chodidla a měnit ponožky ne každý den, ale kdykoli je to možné, několikrát denně. Večer chodidlům můžete prospět nejen důkladným umytím za pomoci antibakteriálního mýdla, ale také koupelemi v bylinných odvarech. Nejčastěji jsou na chodidla doporučovány odvary z dubové kůry, šalvěje či mateřídoušky.

Věnujte pozornost výběru ponožek i obuvi

Důležitou roli, kterou mnoho lidí podceňuje, hraje vhodná obuv. Vždy volte co nejprodyšnější obutí, které umožní pot přirozeně odvádět. Vhodné také je obuv co nejčastěji střídat, nenosit například několik dní po sobě stejnou obuv. Střídáním obuvi jí umožníme lépe proschnout, a následně tak méně zapáchat. Další možnost představují speciální prostředky, které obuv desinfikují a zároveň odstraňují zápach. Samozřejmostí by mělo být rovněž přezouvání se, nejen doma, ale také v zaměstnání. Celodenní nošení uzavřených bot chodidlům rozhodně nesvědčí. Vyplatí se i investice do kvalitních ponožek vyrobených z čisté bavlny nebo bambusu. Ponožkám s obsahem umělých vláken byste se měli snažit vyhýbat, neboť tato vlákna obecně zvyšují pocení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *