windows

Víte, jaké jsou rozdíly mezi dvojskly a trojskly?

Okna, balkonové dveře a jiné prosklené plochy jsou nedílnou součástí mnohých nemovitostí. Přispívají k větší prosvětlenosti interiéru a zároveň nám umožňují patřičný výhled ven. Pokud se zrovna nacházíte v situaci, kde bude pořizovat nová okna do domu v rámci výstavby nebo rekonstrukce, hodí se vám několik níže uvedených informací. Volit totiž můžete mezi dvojskly a trojskly.

Výhody a nevýhody dvojskel

Pokud budete měnit stará okna za nová, připravte se na to, že dvojskla mohou snížit vaše původní tepelné ztráty o 40 % až 50 %. V jejich prospěch hovoří bezpochyby nižší pořizovací cena oproti trojsklu. Může se jednat až o 20 %, což je v rámci velkých a početných skleněných ploch celkem dost. Počítejte s tím, že tento typ skel je daleko variabilnější, zároveň má univerzální použití. Díky dvěma sklům navíc docílíte lepší propustnosti světla.

Mezi nevýhody dvojskel naopak patří horší termoregulační vlastnosti oproti trojsklu. Připravit byste se měli také na to, že tato varianta se bude pojit i s trochu kratší životností. Záležitostí pochopitelně na tom, jakému výrobci dáte přednost.

Výhody a nevýhody trojskel

Trojskla nabízí už podstatně lepší energetickou úsporu nežli dvojskla. Ne nadarmo se také montují do nízkoenergetických a pasivních domů. Jde zkrátka o silnější izolaci, která má díky třem vrstvám horší propustnost slunečních paprsků. To znamená, že v létě se vám interiér nebude tolik přehřívat. Spolehnout se můžete také na vyšší mechanickou odolnost a v neposlední řadě i trvanlivost.

Každé pro má své proti, takže počítejte s tím, že trojsklo je těžším materiálem, tudíž můžete v rámci instalace narazit na nejrůznější limity. Za lepší izolaci a tepelné vlastnosti si také náležitě připlatíte. Na druhou stranu, jde přece jenom o dlouhodobou investici do budoucnosti. Proto při porovnávání dvojskel a trojskel berte v potaz každý detail.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.