velka amerika

Podlehněte kouzlu Velké a Malé Ameriky

Velká Amerika a Malá Amerika. Ne, v tomto případě se nebavíme o Spojených státech amerických, jak by si mohl, kdo myslet. Máme na mysli český Grand Canyon. Přesně tak jsou označovány zatopené lomy poblíž Karlštejna, tedy v překrásné oblasti zvané Český kras. Jestli chcete Velkou a Malou Ameriku poznat na vlastní oči, přinášíme vám pár zajímavých informací dopředu.

Velká Amerika

Právě tohle je typický český Grand Canyon se svojí hloubkou 100 metrů, délkou 800 metrů a šířkou 200 metrů. Zatopený lom, jehož dno zdobí překrásné průzračné jezero, kam je ovšem zakázaný vstup. Touto jedinečnou krásou, která se mimochodem vyjímá na mnoha rodinných fotografiích se můžete kochat z tamní vyhlídky. Pokud budete směřovat k lomu Velká Amerika, od Karlštejna to bude kousek k obce Mořina. Při pohledu na Velkou Ameriku nám dáte jistě za pravdu, že toto dech beroucí místo se kromě jiného objevilo i ve známých českých filmech, jakými jsou Akumulátor a starý snímek Limonádový Joe.

Malá Amerika

Vyrazit můžete také k menšímu z těchto dvou slavných lomů. Je to lom Malá Amerika, kam oficiálně také nesmíte přistupovat. I zde na vás čeká doslova křišťálová voda a jedinečná podívaná. Jednotlivé lomy jsou mezi sebou propojeny štolami, kterých v okolí najdete více něž dost. To je taková pomyslná výzva pro dobrodruhy, jeskyňáře a trampy. Vápencové lomy jsou zkrátka velkým lákadlem a výzvou i v rámci rodinných dovolených.

S jednotlivými lomy se pochopitelně pojí nejrůznější pověsti, které jim do jisté míry přidávají na celkové atraktivitě. Jen pro zajímavost ještě uvedeme, že těžba v těchto lomech skončila někdy v 60. letech 20. století. Lomy si kromě jiného zažily i policejní éru, kdy sem pravidelně dojížděli skupiny policistů, aby vyháněli návštěvníky putující do útrob lomů. Ti tam bohužel nemají co dělat. Tak co navštívíte Velkou a Malou Ameriku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.