Plastové palety jsou dlouhodobě udržitelné

Současná společnost na plasty častokrát pohlíží negativně – zaplavili jsme jimi planetu, znečišťují nám oceány. Ano, tohle je bohužel pravda. Je však důležité si uvědomit, že plast sám o sobě není špatným materiálem. Obzvlášť když se stále dokola recykluje.

Plast je nenahraditelný například v oblasti logistiky. Potvrdila by vám to například společnost Schoeller Allibert, která vyrábí recyklovatelné plastové obaly již přes 50 let. Za tímto materiálem si stojí a ukazuje, že je tento přístup skutečně dlouhodobě udržitelný.

Recyklovatelné plastové palety s dlouhou životností

Plastové palety a obaly jsou pro logistiku velmi výhodné zejména z následujících důvodů:

Jsou velmi lehké, tudíž snadno přenositelné, nezvyšují příliš hmotnost nákladu.

Odolávají vodě, chemickým látkám, snadno se umývají a udržují – zkrátka mají dlouhou životnost.

Tyto vlastnosti žádný jiný materiál nemá. Plastová paleta je tedy rozhodně udržitelná, protože ji můžete používat stále dokola dlouhé desítky let. A co s ní pak? Recykluje se.

Schoeller Allibert má recyklační linky ve Španělsku, Německu a Nizozemsku. Počáteční materiál rozdrtí na vločky, promyje ho, usuší a pak předá dál do vstřikovačů. Kontejnery a palety, jež takto vznikají, lze využít i na výrobu přepravního materiálu na potraviny, mají totiž patřičnou certifikaci.

Úspora místa při přepravě

Dalším pilířem, na nějž se společnost Schoeller Allibert soustředí, je úspora místa. Je rozdíl, jestli bude muset jet jenom jeden kamion, nebo pojedou dva. Právě s touto myšlenkou firma prodává skládací paletové kontejnery. Pokud jsou prázdné, dají se složit, a tak zaberou méně místa.

Skládací paletový kontejner přitom nemá v ničem horší vlastnosti. Je lehký, ovšem nosnost má dostatečnou. Model Magnum Optimum zvládá nosnost až 750 kg. Tyto kontejnery jsou obzvlášť vhodné pro automobilovou a průmyslovou výrobu.

Paletový pooling aneb pronajímání

Schoeller Allibert se angažuje rovněž v oblasti paletového poolingu, tedy pronajímání palet na určitou dobu. Je spousta společností, které palety nepotřebují natrvalo, nýbrž jenom dočasně. Jiné zase užijí větší množství palet jen dočasně, třeba před Vánocemi, když mají více objednávek. V takových situacích je z hlediska udržitelnosti, a mnohokrát i z hlediska financí, daleko lepší si palety, přepravky, kontejnery, vozíky a další produkty jen pronajmout, nikoliv hned kupovat.

A existuje celá řada dalších možností, jak se k logistice stavět udržitelně. Jednou z nich jsou třeba bag-in-box systémy – šetří spoustu vody, která by se jinak musela používat pro čištění klasických nádob. Schoeller Allibert ukazuje, že udržitelný přístup je možný a prostřednictvím této společnosti ho dodržuje celá řada firem v různých zemích po Evropě, které tvoří její zákazníky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.