vitamine

Jaké vitamíny jsou důležité pro naše zdraví?

Vitamíny jsou pro tělo naprostou nezbytností, o tom asi není třeba pochybovat. Spoustu z nich lze získat z běžných potravin, jiné je zase vhodné dostávat do těla prostřednictvím doplňků stravy. Víte ale, jaké jsou nejznámější vitamíny a v čem jsou přínosné? To vám prozradíme v nadcházejících řádcích.

Vitamíny A, B a C

A začneme podle abecedy. Vitamín A najdete třeba v sýrech, vejcích nebo másle. Jeho dostatečným množstvím v těle přispíváte k lepší kvalitě kůže, podporujete růst a zlepšuje svůj zrak. Pokud jde o vitamín B, toho je hned několik poddruhů, které mají vliv na celkový metabolismus, tvorbu červených krvinek a podobně. Dostatek vitamínu B nabízí třeba ryby, ořechy, obiloviny, ale i zelenina.

Co se týče vitamínu C, ten podporuje hlavně obranyschopnost imunitního systému. Když ho máte málo, tak si dejte například kiwi, papriku, červený rybíz nebo jakékoliv citrusové plody.

Vitamíny D, E a K

Třemi výše uvedenými vitamíny to pochopitelně nekončí. Hodně prospěšný je například vitamín D, který se projevuje v kvalitě zubů a síle kostí. Když jej zrovna nemáte možnost získat ze slunce, pak využijte některé druhy ryb, mléčné výrobky, žloutky a houby.  Jestliže máte rádi avokádo a obecně listovou zeleninu, přispějete svému tělu také dostatkem vitamínu E. Ten zabraňuje tvorbě nejrůznějších zánětů a zároveň posiluje imunitu.

Nakonec bychom se měli zmínit také o vitamínu K. Ten možná není tak známý, ale pro lidský organismus je velice důležitý. Na starosti má kostní metabolismus a srážlivost krve. I jeho patřičné množství naleznete třeba ve žloutcích, luštěninách nebo v játrech a olejích.

Pokud se chcete pyšnit kvalitním a silným zdravím, potom v žádném případě nepodceňujte dostatek vitamínů, které dopřáváte svému tělu. Kromě nic dbejte i na přísun minerálů a antioxidantů. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *