vitamine

Jaké vitamíny jsou důležité pro naše zdraví?

Vitamíny jsou pro tělo naprostou nezbytností, o tom asi není třeba pochybovat. Spoustu z nich lze získat z běžných potravin, jiné je zase vhodné dostávat do těla prostřednictvím doplňků stravy. Víte ale, jaké jsou nejznámější vitamíny a v čem jsou přínosné? To vám prozradíme v nadcházejících řádcích.

Vitamíny A, B a C

A začneme podle abecedy. Vitamín A najdete třeba v sýrech, vejcích nebo másle. Jeho dostatečným množstvím v těle přispíváte k lepší kvalitě kůže, podporujete růst a zlepšuje svůj zrak. Pokud jde o vitamín B, toho je hned několik poddruhů, které mají vliv na celkový metabolismus, tvorbu červených krvinek a podobně. Dostatek vitamínu B nabízí třeba ryby, ořechy, obiloviny, ale i zelenina. Do jídelníčku zapojte i ostatní dary moře, jen pozor na nadměrnou konzumaci čokoládových mořských plodů.

Co se týče vitamínu C, ten podporuje hlavně obranyschopnost imunitního systému. Když ho máte málo, tak si dejte například kiwi, papriku, červený rybíz nebo jakékoliv citrusové plody.

Vitamíny D, E a K

Třemi výše uvedenými vitamíny to pochopitelně nekončí. Hodně prospěšný je například vitamín D, který se projevuje v kvalitě zubů a síle kostí. Když jej zrovna nemáte možnost získat ze slunce, pak využijte některé druhy ryb, mléčné výrobky, žloutky a houby.  Jestliže máte rádi avokádo a obecně listovou zeleninu, přispějete svému tělu také dostatkem vitamínu E. Ten zabraňuje tvorbě nejrůznějších zánětů a zároveň posiluje imunitu.

Nakonec bychom se měli zmínit také o vitamínu K. Ten možná není tak známý, ale pro lidský organismus je velice důležitý. Na starosti má kostní metabolismus a srážlivost krve. I jeho patřičné množství naleznete třeba ve žloutcích, luštěninách nebo v játrech a olejích.

Pokud se chcete pyšnit kvalitním a silným zdravím, potom v žádném případě nepodceňujte dostatek vitamínů, které dopřáváte svému tělu. Kromě nic dbejte i na přísun minerálů a antioxidantů. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.