obklady

Jaké si vyberete obklady a dlažbu?

Rozmanité obklady a dlažby jsou po desetiletí nejen praktickou, ale také dekorativní součástí našich bytů a domů. Královstvím obkladů je zejména koupelna a v kuchyň, s dlažbou se můžeme setkat i v dalších místnostech, především na chodbě, ale také na terase či balkoně. Při výběru nových obkladů a dlažby se vyplácí pečlivost a rozvaha, neboť je v našich domácnostech máme v průměru více než patnáct let. Jestliže i vás v brzké době čeká tato investice, přinášíme vám několik rad a informací, které vám mohou pomoci s výběrem a rozhodováním.

Co vše vzít v potaz?

Faktorů, které bychom před vlastní koupí nových obkladů a dlažby měli zvážit, je hned několik. Zdaleka to tak není pouze jejich barva a vzor, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Pokud jde o barvy či vzory, již několik let jsou nejžádanější zejména ty v přírodních neutrálních barvách a také nejrůznější designy s dekorem kamene či dřeva. V dnešní době je důležité promyslet i velikost, neboť stejné obklady či dlažba jsou  k sehnání hned v několika různých rozměrech, a dále také jejich povrchovou úpravu, již dávno totiž neplatí, že obklady jsou nutně jen lesklé.

Velké, střední nebo malé?

V současné době jsou velmi oblíbené tak zvané velkoformátové obklady o rozměrech 120×120 centimetrů, nebo dokonce 120×240 centimetrů. Jejich prostřednictvím lze snadno vytvořit množství rozmanitých a působivých designů. V případě, že i vy po těchto velkých obkladech toužíte, nezapomeňte, že pro dokonalý výsledek je zapotřebí zcela rovná stěna či podlaha a také šikovný obkladač.

Klasicky lesklé, matné, nebo s reliéfem?

Ještě před deseti lety byly všechny obklady lesklé. Výhodou lesklých obkladů je zejména to, že místnosti díky odrazu světla opticky zvětšují a také prosvětlují. Z tohoto důvodu se hodí například do malých koupelen či temných chodeb. V koupelně ale v souvislosti s nimi musíte počítat s tím, že na nich budou více patrné zaschlé kapky vody. Lesklé mohou být nejen obklady, ale také dlažba, u ní by ale měla být samozřejmostí protiskluzová úprava. Pokud jde o ostatní dva typy obkladů, matné obklady jsou praktické z hlediska údržby, reliéfní obklady nabízejí zajímavé a originální designy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *