klimatizace

Jak se vyhnout nachlazení z klimatizace

Jednou z výhod většiny dnešních automobilů je to, že mezi jejich standardní vybavení patři i klimatizace, která nám může významně zpříjemnit především cestování za horkých letních dnů. S klimatizací se nesetkáváme pouze v autě, ale často také v kancelářích, obchodních centrech a někteří ji mají i doma. Důležité je používat klimatizaci s rozumem. Odborníci se shodují na tom, že rozdíl v teplotě mezi klimatizovaným prostorem a okolím by měl být maximálně okolo pěti stupňů Celsia.

Klimatizace a imunitní systém

Jedním z častých problémů, se kterým se především v letních měsících v souvislosti s klimatizací můžeme setkat, je, že spousta lidí je nachlazených, mají rýmu, kašlou, bolí je v krku a podobně. Na vině je většinou teplotní šok, se kterým se náš organismus musí potýkat, kdykoli vstupujeme do klimatizovaného prostoru. Pokud ještě například přechod doplníme o konzumaci studeného nápoje, výsledkem může být porucha obranyschopnosti našeho organismu, který je pak náchylnější vůči nejrůznějším mikroorganismům. Svou roli hraje i to, že vzduch v klimatizovaných místnostech bývá většinou přesušený, což je samo o sobě pro dýchací cesty zátěž.

Pozor na oči, hlavu i záda

Proud chladného vzduchu může ale představovat problém i pro další části našeho těla. Dlouhodobé sezení v proudu chladného vzduchu se většinou projeví také bolestí zad či krční páteře. Suchý vzduch nedělá dobře ani očím, které jsou často podrážděné, pálí a slzí. Samostatnou kapitolou je poté používání klimatizace, pokud jste alergiky, či dokonce astmatiky. V případě, že filtry v klimatizaci nejsou dostatečně často čištěny a vyměňovány, představuje to pro ně velké riziko.

Rada na závěr

Jak již bylo řečeno výše, klimatizace je dobrý sluha, ale zlý pán. Užívejte ji tedy vždy jen, když je to opravdu nutné a užívejte ji s rozumem. Nenastavujte teplotu příliš nízko, ochráníte tím své tělo před přílišným teplotním šokem, jehož výsledkem by mohlo být minimálně silné nachlazení či „letní angína“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.