van

Elektrododávka – Je to opravdu výhodnou koupí?

Elektromobilita je čím dál více na vzestupu a dochází k jejímu masivnímu rozšiřování. A to se netýká pouze osobních vozů, jak by si mohl, kdo myslet. I když to možná ještě není v takové míře, elektromobily se rozrůstají také o speciální elektrododávky. Otázkou ovšem zůstává, do jaké míry se investice do takového užitkového vozu vyplatí? Na to se vám pokusíme odpovědět v následujících řádcích.

Pořizovací náklady jsou vyšší

Když se rozhodnete zakoupit elektrododávku, počítejte s tím, že si oproti klasickému benzínovému nebo dieselovému motoru připlatíte. Záleží pochopitelně na tom, o jaký typ užitkového automobilu se jedná. Rozdíly však mohou být kolem 250 000 Kč a více.

Provozní náklady jsou nižší

Na druhou stranu elektrododávka vás z pohledu provozních nákladů vyjde poměrně lacino. Žádné 1,5 Kč až 2,5 Kč za kilometr, ale spíše hluboko pod jednu korunu. Bavíme se ovšem o provozních nákladech v podobě benzínu, nafty nebo potřebné elektrické energie. V rámci srovnání obou řešení byste tak měli brát v potaz, že kolik tak může vyjít servis elektrododávky oproti té klasické.

Elektrododávku ano či ne?

Otázka, na kterou bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Ano, finance mohou hovořit tak, že například při 200 000 kilometrech už se vám takový elektromobil pohodlně zaplatí a vy na jeho využívání budete jenom šetřit. V potaz byste ale měli brát i to, kde budete elektrododávku dobíjet. I když tyto vozy zažívají čím dál větší rozmach, určitě není nabíjecích stanic stejně, jako benzínek. Hodně také bude záležet na tom, jestli elektrododávka jezdí po městě nebo mimo město, případně jaké vzdálenosti.

Pokud ovšem naleznete ten správný poměr cena vs. výkon, může se stát elektrododávka poměrně zajímavou součástí vašeho firemního vozového parku. Před nákupem vždy vhodné zvážit všechna pro a proti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.