solární panely

Auta na solární pohon nemusí být sci-fi, ale realita

Jedním z palčivých problémů, který souvisí se zmenšujícími se zásobami ropy, je, jakým způsobem vyřešit světovou dopravu, především tu automobilovou. Na celém světě je v současné době téměř miliarda a půl aut, drtivá většina z nich se spalovacím motorem. Čím tato auta nahradit? Variant je hned několik, od elektromobilů přes automobily na vodíkový pohon až po solární auta. A právě na ty se dnes zaměříme.

Jak solární auta fungují?

Možná vás překvapí, že první prototypy automobilů na solární pohon se objevily již v osmdesátých letech dvacátého století. Princip, na kterém auta na solární pohon pracují, je poměrně jednoduchý. Automobil většinou získává energii z fotovoltaických panelů umístěných na střeše vozidla. Jedná se o téměř shodný princip se solárními panely umístěnými na střechách domů. Světlo se prostřednictvím solárních článků přeměňuje na elektrickou energii, která následně pohání automobil i všechny jeho palubní přístroje. Tyto články fungují i v zimě či při zatažené obloze, ale s mnohonásobně nižším výkonem, což se ukázalo být jako velký praktický problém.

Kombinace elektromobilu a solární energie

Nicméně v loňském roce se velmi očekávanou událostí stalo představení vozu s názvem Lightyear One, který vyrábí nizozemská automobilka Lightyear. Tuto automobilku založili před čtyřmi lety absolventi univerzity v Eindhovenu a zároveň členové týmu Solar Team Eindhoven, který se svými prototypy automobilů na solární pohon vyhrál několik mezinárodních soutěží. Jedná se o elektromobil s možností dobíjení slunečními paprsky. Lightyear One se může pyšnit dojezdem až 725 km a také tím, že za vhodných podmínek tento vůz prostřednictvím integrovaných solárních panelů dokáže získat energii až na dvanáct kilometrů dojezdu za hodinu. Celá karoserie Lightyear One je pokryta solárními panely, které jsou navíc speciálně upraveny proti poškození. Chrání je silná vrstva skla. Další inovací a nespornou výhodou těchto panelů je, že jsou na sobě nezávislé, a pokud se například část vozu nachází ve stínu a část na slunci, ty panely, které jsou vystaveny slunečním paprskům, vyrábí energii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.