Valivá ložiska Regal Beloit

Ložiska všeho druhu

Průmyslová ložiska musí vydržet velká zatížení. Proto jejich výběr zahrnuje produkty od prvotřídních výrobců. Vyberte si i vy v bohatém sortimentu.

Ložiska všeho druhu u osvědčeného dodavatele

Pro snížení tření mezi dvěma vzájemně pohybujícími se součástmi se již od pradávna využívají různé typy ložisek. V dnešní době všemožných věd dokonce existuje disciplína, která se zabývá snižováním tření – tribologie. Tento obor má mimo jiné za úkol vyvíjet stále nové typy ložisek. I když se používají dva základní typy, a to kluzná a valivá, stále je v této oblasti co objevovat. Jde však zejména o kombinace různých materiálů či povrchové úpravy, které povedou k ještě menšímu tření. Tření je ve většině oblastech nežádoucí, neboť maří energii, která musela být nějakým způsobem vyrobena. Proto je třeba vybírat taková průmyslová ložiska¸ která pro dané účely budou ideální. Jak to přitom zvládnout?

  • Zkušenosti = nejlepší je vycházet při aplikacích ze zkušeností, do kterých je možné zanést i určitou dávku experimentů
  • Poradenství = pokud si nevíte rady s výběrem, vždy je někdo zkušenější, kdo vám dokáže poradit
  • Experimenty = nejméně vhodné, neboť je to finančně i časově nejnáročnější

Valivá ložiska jsou k mání v nejrůznějších variantách. Lidé většinou znají zejména kuličková ložiska, avšak mimo ně existují také typy se soudečky, válečky či třeba jehlová ložiska. Všechny tyto prvky jsou určené k odlišným aplikacím, a proto je při jejich výběru třeba postupovat racionálně.

Kde je možné udělat chybu?

Při výběru ložisek existuje mnoho rizik, která jsou spojená s nesprávným výběrem. Jde zejména o výběr zcela nevhodného typu vzhledem k zatížení, která na něj budou působit. Další proměnnou, na kterou je třeba brát ohled, jsou také otáčky či budící frekvence daného mechanismu. Tyto a mnohé další vlivy určují to, jaký typ ložiska bude pro danou aplikaci použit. Proto je nezbytné být při výběru ostražitý, a využívat všech možností k tomu, aby výběr byl, co možná nejpřesnější.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *