blood

Vše, co byste měli vědět o anémii

Anémie je onemocněním, s nímž se lze v posledních letech setkat celkem často. Zjednodušeně řečeno jde o chudokrevnost neboli onemocnění krve. Příčin takové nemoci může být hned několik. Typickým příkladem je zvýšení objemu plazmy. Dále to může být zvyšující se ztráta erytrocytů. Výjimkou není ani porucha jejich tvorby.

Příznaky anémie

Anémie jako taková se začne projevovat celkem pozvolna. Proto si ji mnozí ani nevšimnout včas. Stačí, když budete na svém těle sledovat základní projekty této nemoci. Ty mohou být předzvěstí anémie, kterou vám následně může potvrdit pouze lékař.

Mezi časté příznaky anémie patří kupříkladu celková slabost a únava organismu. Dostavovat se mohou závratě, nepříjemní hučení v uších nebo zvýšená bolest hlavy. Upozornit je třeba také na blednutí kůže a edémy končetin. Setkat se lze také s tachykardií a celkově sníženou koncentrací.

Jaké jsou druhy anémie?

Nutno podotknout, že anémie je celkem obecným pojmem. Toto onemocnění totiž může nabývat nejrůznějších podob. Setkat se tak můžete s odlišnými druhy anémie. Je to kupříkladu srpkovitá anémie, hemolytická anémie, aplastická anémie a sideropenická anémie. U některých pacientů se může dostavovat také anémie při chronických onemocněních jiného typu. Výjimkou není ani anémie z nedostatečného množství vitamínu B12 v těle. Anémie může zároveň postihnout také ženy v těhotenství.

I když se tento typ onemocnění může zdát na první pohled jako banální, nikdo by ho neměl podceňovat. Chudokrevnost se totiž postupem času může rozrůst do nepříjemných mezí a může způsobit další potíže lidského těla. Podstatná je tedy prevence, v rámci níž lze vypíchnout dostatečný příjem rybího masa, luštěnin, zeleniny a ovoce. Zapomínat byste neměli ani na vejce a maso. Příčinou vzniku chudokrevnosti totiž může být nedostatečně navržený jídelníček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.