vitamin

Vitamín D a jeho důležitost pro lidské tělo

Naše tělo potřebuje spoustu vitamínů, aby mohlo dobře fungovat. O tom není žádných pochyb. Jedním z nich je také vitamín D. Jeho přínos má spoustu podob. Je to kupříkladu podpora procesu dělení látek, ukládání minerálů v zubech, lepší vstřebávání fosforu a vápníku, mineralizace kostí, ale také normální fungování svalů. Nedostatek vitamínu D je pro tělo zkrátka špatný. Proto je třeba ho doplňovat všemožnými způsoby.

Jak získat vitamín D?

Každý asi moc dobře ví, že vitamín D je možné získat ze sluníčka. Na druhou stranu všeho moc škodí, takže ani se slunkem to nemůžete přehánět. Proto je důležité přijímat vitamín D i v jiné formě. Záleží samozřejmě na tom, o jaký vitamín jde. Například vitamín D2 můžete získat například z hub, které rostou na slunci.

Pokud jde o vitamín D3, ten je označován, jako živočišný vitamín. To o jeho výskytu mnohé vypovídá. Naleznete ho například v hovězích játrech, mořských plodech, másle, mléce, tučných rybách nebo ve vaječných žloutcích. Když si tedy nemůžete dopřát alespoň 15 až 30 minut na sluníčku denně, zaměřte se na tyto pochutiny. Popřípadě dejte přednost vitamínovým doplňkům. I když, přírodní příjem je pochopitelně ten nejlepší.

Denní dávka vitamínu D

Vitamín D má mimo jiné definovanou i vhodnou denní dávku. Ta doporučená se pohybuje mezi 1 000 UI až 2 000 UI. Na druhou stranu je málo pravděpodobně, že byste se tímto vitamínem mohli nějak předávkovat. Jeho nadměrné množství v těle je totiž vylučováno močí. Pouze u hodně malých dětí je třeba dbát na to, aby nedošlo k jejich předávkování. To se může projevovat nejrůznějšími způsoby. Je to například zvracení, dehydratace a zácpa.

Nepodceňujte nezbytnost vitamínu D ve vlastním těle. Zaměřte se na jeho pravidelné každodenní doplňování do těla. Z výše uvedených řádků můžete jasně vytušit, že způsobů je více než dost. Stačí si jen vybrat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.