Výdrž vašeho mobilního telefonu je pro vás jistě stejně podstatná jako jiné jeho funkce. Kdo by také chtěl neustále řešit dobíjení a hledání zásuvky? Jenže aby baterie skutečně sloužila tak, jak má, je potřeba se o ni dobře starat. A to zahrnuje třeba i správné nabíjení, které nesnižuje její kapacitu. Jak na to?
Až na nulu
Patrně největší mýtus je teorie, že bychom měli baterii vždy nabít dosyta a pokud možno ji následně celou vyčerpat a zbytečně nenabíjet. Pravdou je, že kompletní vybíjení naopak telefonům ubližuje. Dokonce natolik, že při extrémním vybití dochází v jejím vnitřku k vysoké nestabilitě, která může vyústit až v explozi. Raději tedy dobíjejte včas. Není třeba řešit konkrétní procenta, kdy připojit mobil do nabíječky. Vězte ovšem, že udržování baterie ve vyšších procentech nabití je výrazně prospěšnější, byť se jedná o pouhé doušky šťávy několikrát denně.
Hrozba přehřátí
Určitě už jste někdy slyšeli mýtus o tom, že mobil by se neměl nechávat nabíjet přes noc, jelikož se přebíjí a baterie se tím ničí. Baterie v našich telefonech jsou naštěstí relativně chytré a nenechají si zbytečně ubližovat, i když je necháte například přes noc v nabíječce. Horší je to ovšem s vyššími teplotami, ke kterým během nabíjení může docházet. Většina přístrojů se dokáže od nabíjení odpojit, ale v extrémních případech může k přehřátí dojít.
Nabíjecí cykly
Teď už tedy víme, že je lepší nabíjet častěji a po kratších časových úsecích. Někdo by však mohl namítat, že životnost udává výrobce v počtu nabíjecích cyklů. Je však třeba správně chápat termín „nabíjecí cyklus.“ Je to nabití akumulátoru z 0 % na 100 %. Pokud jej tedy nabijete pětkrát z 50 % na 70 %, bude to dohromady jeden nabíjecí cyklus. Jsou to jen orientační součty, které jsou samozřejmě ovlivněny řadou dalších faktorů, ale neplatí, že jedno nabití rovná se jeden cyklus.