byt

Na co si dát pozor při koupi bytu?

Vlastní bydlení je asi tím největším snem a cílem mnohých z nás. A to třeba v podobě bytové jednotky. Vzhledem k tomu, že nákup nemovitosti je závazkem na poměrně dlouhou dobu, je na místě jistá opatrnost. Při výběru budoucího bytu tak nehleďte pouze na samotnou lokalitu, velikost nebo dispozice. Je i řada dalších věcí, které nesmíte podceňovat.

Skutečný stav bytu

V první řadě se dojděte podívat osobně na technický stav bytu, jenž se úměrně promítá do ceny nemovitosti. A to hlavně v případě, že jsou vyžadovány nějaké opravy, rekonstrukce a podobné stavební zásahy. To všechno je třeba zohlednit v pořizovací ceně. Kromě bytu je vhodné zkoumat také společné prostory a nemovitost jako takovou. Třeba v podobě zateplení, výtahu, oken a tak dále.

Jestliže v tomto směru nejste zběhlí a nechcete naletět, vyplatí se vzít si se sebou stavebního odborníka. Jeho minimální náklady na něj samotného určitě stojí za to.

Pokračujte lustrováním katastru nemovitostí

I když vám bude v dnešní době tvrdit kdokoliv cokoliv, vždy si podstatné věci ověřujte. A to je třeba vlastnictví bytové jednotky. K tomu vám poslouží katastr nemovitostí. Zjistěte si, že na bytu neváznou žádná břemena, plomby a podobné věci. Vyplatí se informovat i na bytovém družstvu nebo u dodavatelů energií, zda existují nějaké dluhy a jiné překážky.

Důkladně si také ověřte reálné náklady na provoz bytové jednotky.

Vyřízení nákupu přes advokátní úschovnu

Nakonec nepodceňujte ani výslednou realizaci obchodu. Smlouvu si nechte vytvořit zkušeným advokátem, popřípadě tímto způsobem zkontrolujte návrh protistrany. I placení peněz vyřešte přes advokátní úschovnu, která za drobný poplatek zajišťuje finance do té doby, dokud není vše řádně převedeno na nového majitele.

Když se budete držet těchto základních rad, pak budete jistě směřovat ke spokojené koupi vysněného bytu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *