laptop

Podle čeho vybrat kvalitní notebook?

Každý výrobce popisuje svůj notebook jako to nejlepší, co na trhu můžete najít. V reklamním popisku zboží nikdy nenajdete mínusy a informace, v čem daný produkt za konkurencí pokulhává. Proto je dobré vědět, jak ve skutečnosti můžete poznat kvalitní notebook a jak si ze široké nabídky na trhu vybrat ten pravý pro vás.

Hardware

Výkon notebooku a jeho rychlost závisí především na hardwarové výbavě. Zde hraje zásadní roli především procesor, který by měl být kvalitní. Procesory Intel jsou řazené podle výkonu vzestupně takto: Celeron, Pentium, Core i3, Core i5 a Core i7. U procesorů AMD je zase základem typ E a mezi pokročilejší patří A nebo FX. Výkonost také udává počet jader procesoru a jeho frekvence – čím vyšší čísla, tím kvalitnější přístroj máte před sebou. Parametr RAM pak říká, kolik procesů zvládne váš notebook zpracovat naráz – při dobrých hodnotách můžete například hrát současně počítačové hry i stahovat větší soubory.

Grafický výkon

Pro některé jsou důležité i zobrazovací schopnosti notebooku. Pokud na něm plánujete sledovat filmy či hrát hry, určitě požadujte perfektní rozlišení displeje, jako je například Ultra HD 4K (3840×2160) a Full HD (1920×1080 px). O něco nižší je pak klasické HD nebo HD+. Pro funkčnost graficky náročného softwaru je třeba vybrati i dobrou grafickou kartu – ta však nemusí být jen integrovaná v notebooku, ale lze ji koupit i samostatně. Mezi nejznámější výrobce grafických karet patří AMD a NVIDIA.

Úložná paměť

Pokud chcete mít v notebooku uložené velké množství souborů, zvláště, jede-li o fotografie nebo videa, či chcete nainstalovat početnou základnu programů, neobejdete se bez velké úložné paměti. Najít můžete na trhu paměti v rámci stovek GB až notebooky s kapacitou v TB. Běžným pevným diskem pro ukládání je HDD, modernějším a rychlejším pak SDD.

Ostatní věci

Pokud cestujete s notebookem, určitě volte takový, který má velkou výdrž baterie – ty nejlepší vám v úsporném režimu vydrží bez nabíjení klidně po většinu dne. Také dávejte pozor, pokud potřebujete numerickou klávesnici, webovou kameru, mechaniku na DVD a další vybavení, aby je váš budoucí notebook obsahoval.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *