setreni domacnost

Na čem se dá ušetřit na výdajích v domácnosti?

Každý se snaží zbytečně neplýtvat a šetřit. Některé snahy jsou však zcela zanedbatelné a příliš úspor vám nepřinesou. Jiné se naopak finančně vyplatí a můžete díky nim ušetřit až tisíce korun ročně. Ukážeme vám ty nejvýhodnější možnosti a cesty k tomu, jak zbytečně neplatit více, než je nutné. Ideální je tyto rady kombinovat pro dosažení maximálního výsledu, cenu má však provádět i každou jednotlivě.

Na energiích ušetříte opravdu hodně

Jednou z velkých položek v rodinném rozpočtu jsou energie. Ty je nutné platit vždy, ale poplatky lze značně snížit. V první řadě byste neměli plýtvat elektřinou, teplem ani vodou. Proto nenechávejte naprázdno běžet spotřebiče, u kterých to není přímo vyžadované (například lednice), zhasínejte světla v místnostech, kde dlouhodobě nejste a při výběru spotřebičů dbejte na jejich úspornost – úspornější mají obvykle vyšší pořizovací cenu, ale z dlouhodobého hlediska se vyplatí. Pokud ve vašem bydlení funguje levnější proud, využijte tuto dobu například pro vysávání a praní prádla. Stejné šetření je možné provádět i s vodou. Nenechávejte ji zbytečně téct a neplýtvejte s ní. Existují i možnosti, jak ještě více ušetřit – například oplachování zeleniny nebo rukou můžete provádět nad miskou a natečenou vodu dále použít na zalévání květin. Také se vyplatí sběr dešťové vody. Pokud nejste doma, vypínejte nebo snižte topení. Výhodné je také sehnat levného dodavatele energií, využívat obnovitelné zdroje, které jsou zdarma nebo alespoň takové, které nejsou příliš drahé.

Nekupujte to, co nepotřebujete

Sledovali jste někdy, kolik potravin vyhodíte nebo kolika stále ještě dobrého oblečení se zbavíte? Zkuste nekupovat potraviny v takovém množství, abyste je pak nemuseli vyhazovat. Také zbavení se závislostí, jako jsou například cigarety, jež jsou stále více drahé, je výraznou položkou, kterou můžete v rodinném rozpočtu ušetřit. U oblečení rozdělujte, jaké budete nosit ven a jaké jen po bytě – díky střídání vám vydrží věci déle a navíc je nebudete pro nošení na doma muset vyhazovat, když přestanou vypadat jako nové. Ušetřit můžete i nakupováním v second handu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *