prodej aut

Na co si dát pozor při koupi ojetého auta?

Díky koupi ojetého auta můžete ušetřit nemalé peníze a vůz vám přitom poslouží stejně jako úplně nový model. Základem je však nenaletět na nějaký podvod, kterých prodejci dělají navzdory novým zákonům stále více než hodně. Nezáleží přitom většinou, zda je prodejcem soukromá osoba nebo autobazar – naletět můžete snadno v obou případech. Seznámíme vás proto s těmi nejčastějšími nástrahami, abyste věděli, jaké jsou praktiky podvodníků a na co si dát při výběru ojetého auta obzvláště dobrý pozor.

Stáčení tachometru

Stáčení tachometru patří mezi nejčastější podvody, na které můžete narazit. Auto po stočení tachometru zpět vypadá, že má najeto méně a tudíž že je v lepším stavu, než je tomu ve skutečnosti. Velkou nevýhodou je, že kromě záznamů, které se pravidelně zapisují na technické kontrole, nelze stočení tachometru nijak poznat. Ačkoliv se povinnost zaznamenávat na kontrole ujeté kilometry zavedla teprve nedávno, určitě si nechte, zvláště u nově prodávaných vozů, toto prověřit. Také rozlišujte pojmy „automobil má najeto“ a „stav tachometru je“ – tyto hodnoty se mohou lišit a prodejce vám vlastně ani nelže o stavu, jen využívá vaší nevědomosti ohledně terminologie.

Kontrolujte papíry

Dávejte pozor, zda vlastnosti vozu sedí s tím, co je uvedeno v kupní smlouvě. Také si zkontrolujte další náležitosti. Například servisní knížka by měla být u novějších aut shodná s datem výroby vozu – její nesedící datum i přes pár zapsaných záznamů může značit podvod a její nové založení může být například snahou o utajení předešlého bourání vozu.

„Baťovské“ ceny a dojem levného vozu

Ceny končící na samé devítky jsou starý trikem, přesto však stále skvěle fungujícím. Automobil za 199 999 Kč je stejně drahý jako za 200 000 Kč, jen první cena vypadá lépe. Na to myslete především při porovnávání dvou vozů. Také si dejte pozor na skryté poplatky autobazaru, ve kterých může být zahrnutá část kupní ceny a na to, zda je cena uváděna i s DPH.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.