castle

Poznejte majestátní hrad Karlštejn

Plánujete si výlet s rodinou? Pak pro vás máme jeden zajímavý tip. Jestliže patříte k milovníkům českých hradů, rozhodně byste měli vyrazit na Karlštejn. Středočeský královský hrad, který patří bezpochyby k těm nejznámějším u nás. Nachází se v okrese Beroun se stejnojmenném městysi a my vám o něm nyní přinášíme pár podrobnějších informací.

Historie hradu Karlštejn

Pojďme se nejprve zaměřit na prvopočátky tohoto hradu. K jeho výstavbě došlo ve 40. letech 14. století. A to na popud Karla IV. O unikátní architektur se postaral Matyáš z Arrasu. Hlavním stavebním materiálem byl vápenec, cihla a dřevo. Stačí se jen letmo podávat na tuto unikátní stavbu, a každému bude jasný i její styl. Je to gotika prolínající se novogotikou.

Zajímavý je také vznik jména tohoto hradu. Ten vychází z německých slov Karls-stein. V překladu to znamená Karlův skalní hrad nebo také Karlův kámen.

Nejnavštěvovanější hrad České republiky

Je nepochybné, že Karlštejn navštíví asi nejvíce lidí v porovnání s ostatními hrady. Hrad umístěný na vrcholu v nadmořské výšce 316 metrů nabízí spoustu zajímavostí, které byste si neměli nechat ujít. Patří mezi ně kupříkladu Studniční věž nebo překrásné Purkrabství. Tomu se v rámci hradu dostalo asi nejčastějších přestaveb.

Dále můžete obdivovat Mariánskou věž, která je ta menší ze dvou věží. Když budete chtít nahlédnout do obydlí bývalého panovníka, vydejte se do Císařského paláce. Nepřehlédnutelnou dominantou Karlštejna je pak Velká věž, která je s tou Mariánskou propojena dřevěným mostem. Zde se mimochodem nachází ten nejcennější prostor, jímž je kaple sv. Kříže.

Když už se budete pohybovat po Karlštejně, vašemu oku jistě neuniknou ani viniční terasy na Kněží hoře. Součástí hradu je i řada pravidelných kulturních akcí, takže o nevšední zážitky bude jistě postaráno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.