Vazníky

Jaký vazník vybrat na střechu?

Děláte novou střechu a potřebujete postavit vazník, ale nevíte, který druh a materiál je právě pro vás ten pravý? Poradíme vám, jak vybrat správně.

Jaký vazník je pro vás nejlepší?

Vazník je základem celé střechy. Musí být postavený dobře a z kvalitních materiálů, neboť na něm spožívá celá váha všech krovů. To, zda právě vaše střecha potřebuje vazník a z jakého materiálu, by vždy měl rozhodnou odborník, nicméně při stavbě domu není nikdy na škodu, mít základní přehled o jednotlivých druzích, jejich výhodách a nevýhodách.

Můžeme je dělit na přímo-pásové, se zalomenými nebo se zakřivenými pásy. Nesprávně zvolený tvar by mohl přinést problémy se stabilitou střechy. Všechny tyto typy mohou být postaveny ze dřeva, železobetonu, oceli, nebo předpjatého betonu.

Dřevěné

Střešní vazníky vyrobené ze dřeva mají tu výhodu, že jsou velice lehké. Výroba je snadná a lze ji provést i přímo na staveništi. V případě potřeby je možné konstrukci vždy posílit. Nicméně při výběru tohoto materiálu je potřeba myslet i na jeho vysokou hořlavost a to, že dřevo vždy mohou napadnout nějací škůdci.

Železobetové a z předpjatého betonu

Oproti dřevěným konstrukcím má tento druh vazníkového krovu pár velkých výhod – je nehořlavý, odolný a nevyžaduje žádnou údržbu. Nicméně je třeba počítat i s vyšší hmotností konstrukce a s tím, že nelze zvýšit celkovou nosnost.

Ocelové

Poslední variantou jsou vazníky z oceli. Oproti betonovým jsou podstatně lehčí a přinášejí možnost zastřešení velkých prostor. Vazníkový krov vyrobený z oceli má výhodou i v možnost zesílení konstrukce a zvýšení její nosnosti. Nevýhodou je pak riziko koroze a menší obranyschopnost vůči požárům.

Jak vybrat dodavatele

V dnešní době se trhu pohybuje celá řada firem, které nabízí možnost stavby vazníků. Při výběru si ovšem dejte pozor, neboť ne všechny poskytují kvalitní služby. Nežli se pro nějakou rozhodnete, měli byste si důkladně prověřit recenze bývalých zákazníků. Pozornost byste měli věnovat i certifikátům, kterými společnost disponuje. Na škodu určitě nebude ani předběžná schůzka s jednatelem firmy. Můžete se poptat na metody a materiály, které firma používá a nechat si udělat předběžnou kalkulaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.