Životní pojištění je poměrně složitá služba pro každého, kdo se v pojišťovnictví neorientuje. Na trhu najdete mnoho různých variant tohoto produktu a také celou řadu smluv, které mohou někdy obsahovat různé nevýhodné kličky. Ukážeme vám tři základní rizika, které některá životní pojištění přinášejí, abyste se jim mohli vyhnout, a v případě problému jste nelitovali.
Za pár korun jen málo peněž
Mnoho lidí má tendenci na pojištění šetřit a říkají si „alespoň něco budu mít“. Vyberou si nejlevnější pojištění na trhu, pak je čeká velice nepříjemné překvapení a diví se, jak málo peněz dostali. Cílem životního pojištění je se zabezpečit pro případ potřeby. Nedostatečné měsíční částky vám nezajistí ani základní pokrytí financí, které budete v nouzi potřebovat. Všeobecně by mělo životní pojištění odpovídat alespoň 5% vašeho měsíčního příjmu. Na takto sestavenou smlouvu se můžete spolehnout. Na druhou stranu by rozhodně nemělo životní pojištění zruinovat váš rozpočet. Pokud si jej například uzavřete na dobu svého důchodu, přemýšlejte, zda budete schopni jej platit.
Dlouhodobě nebo krátkodobě?
Existuje celá řada druhů pojištění. Prvním dělením je dlouhodobý nebo krátkodobý formát. Rozhodně se vyplatí mít pojištění uzavřené pro případ, kdy nebudete moci rok vykonávat práci. Pokud však zvažujete kvůli šetření, jaký typ si zvolit, je rozhodně důležitější dlouhodobý formát. Na dobu kratší než jeden rok se může domácnost uskromnit, popřípadě vyřešit situaci půjčkou, kterou splatíte, až se postavíte finančně i zdravotně na nohy. Trvalý výpadek příjmu naproti tomu představuje daleko výraznější problém. Nejvýhodnější je mít kryté oba případy.
Úraz nebo nemoc?
Pojištění proti úrazu je výrazně levnější než kombinace pojištění proti úrazu i proti nemoci. Úrazy tvoří však pouze čtyři procenta neschopnosti práce ze zdravotních důvodů. Ochrana před trvalou invaliditou by proto měla pokrývat obě situace. Stejně tak je obrovský rozdíl mezi pojištěním smrti z jakékoliv příčiny a pojištěním smrti způsobené úrazem. Nikdy nevíte, co se stane, a proto by měla být pojistka co nejširší. Pokud by nešťastná událost neodpovídala tomu, co je zavedeno ve smlouvě, nedostali byste ani korunu.