vizum

Do jakých zemí je třeba mít vízum?

Cestování je v dnešním moderním světě jednodušší než kdy předtím. Stačí sednout do letadla a za několik hodin můžete být na opačné straně planety. Přesto se před odjezdem vyplatí zjistit si jednu věc, a to zda máte v pořádku své cestovní doklady. Zatímco do některých států vám stačí jen občanský průkaz, do dalších musíte mít cestovní pas a stále existuje i poměrně velké množství zemí, které vyžadují vízum.

Cestování po Evropě – občanka, pas i vízum

Vzhledem k tomu, že Česká republika je stejně jako většina států Evropy členem Evropské unie a  Schengenského prostoru, k cestování do dvaceti sedmi států Evropské unie, Norska, Švýcarska, Lichtenštejnska a na Island vám stačí platný občanský průkaz, a často ho ani nemusíme ukazovat. Občanský průkaz nám ale umožňuje vycestování i do evropských zemí, jako je například Albánie, Bosna a Hercegovina, Moldávie či Makedonie, se kterými Evropská unie uzavřela mezinárodní dohody, které to umožňují. Ve východní části Evropy se ale nacházejí země, kde vám občanský průkaz nestačí. Jednou z nich je například Ukrajina, kam musíte mít cestovní pas. V Rusku či Bělorusku je potřeba mít nejen pas, ale také vízum.

Dovolená mimo Evropu – pas a často i vízum

Pokud se rozhodnete svou dovolenou strávit za hranicemi Evropy, bez pasu se neobejdete. Je nutností v oblíbených turistických destinacích, jako je Tunisko, Turecko či Spojené arabské emiráty. Do některých dalších států na území Asie či Afriky, je zapotřebí rovněž vízum. Uveďme alespoň Egypt, Jordánsko, Sýrii, Austrálii, Čínu či Kubu. Zatímco některé státy umožňují vyřídit si turistické vízum na letišti při vstupu na jejich území, jiné vyžadují vyřízení víza předem na zastupitelském úřadu či případně online. Pokud jde o Spojené státy americké a Kanadu, není pro vstup na jejich území nutné mít vízum tak, jak tomu bylo v minulosti, ale podmínkou je vyplnění a schválení registračního formuláře ESTA či ETA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *