Zkontrolujte si auto před dovolenou

Dovolená v zahraničí je určitě tím, na co se doslova těší velká spousta lidí. Abyste však bez jediného problému dosáhli svého vysněného cíle, je zapotřebí nachystat si dopravní prostředek. Kontrola osobního vozu před dlouhou cestou je ve své podstatě naprostou nezbytností.

Abyste neopomněli na žádnou část automobilu, přinášíme vám krátký sumář toho nejzásadnějšího.

Začněte od hlavní pohonné jednotky

Jak asi každý správně tuší, je důležitě prohlédnout nejprve motor. A to nejenom jeho zvukový projev. Zaměřte se především na netěsnosti projevující se prosakujícím olejem.

S touto oblastí souvisí i kontrola provozních kapalin, mezi něž patří hlavně ta chladící, včetně kapaliny do ostřikovačů a brzdové kapaliny. Zásoby si sebou na cestu brát asi nemusíte, protože vše potřebné zakoupíte téměř na každé čerpací stanici.

Z pohledu motorové části je vhodné prověřit ještě elektrické rozvody a vůbec kondici samotné autobaterie.

Od podvozku, přes brzdy, až po světla

Pokud nemáte možnost auto zvednout v domácích podmínkách, neváhejte navštívit servis, kde se budete moci pod automobil podívat. Důraz byste měli klást na čepy, ložiska a podobné prvky, které trpí nejvíce a mohou na konci životnosti nadělat spoustu paseky. S tím vším bezpochyby souvisí i geometrie.

V rámci důkladné kontroly před dovolenou nezapomínejte ani na kvalitu brzdového obložení. Ta se mimochodem projevuje na výsledné účinnosti brzd.

Bez sebemenšího problému musí skončit i kontrola všech světel. V tomto ohledu nebuďte líní a vezměte si sebou náhradní žárovky.

Pozor na prasklé sklo

Má-li lehce poškozené čelní sklo, konzultujte tuto závadu s odborníkem, popřípadě proveďte výměnu. Vlivem teplejšího počasí v exotické destinaci se může stát, že se prasklina rozšíří a přijde vás pěkně draho.

Nakonec zkontrolujte tlak v pneumatikách, v rezervě a vyrazte.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: Suriya Kankliang).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.