Potřebujete jezdit pravidelně automobilem, ale ničí vás ceny pohonných hmot? Potom byste určitě měli začít přemýšlet o alternativních palivech. Nemusíte si hned kupovat nový vůz. V případě, že se rozhodnete jezdit na plyn, stačí zajistit jednoduchou přestavbu. Tu nabízí mnoho firem. Vyplatí se učinit tento krok? Poradíme vám, za jak dlouhou dobu se investice vrátí a s jakými omezeními musíte v případě LPG počítat.
Ježdění na plyn
Téměř každý automobil lze přestavět na LPG. Hlavní motivací je pro většinu řidičů cena. Ježdění na plyn je totiž finančně výhodnější v porovnání s benzínem nebo s naftou. Pokud chcete také ušetřit, měli byste nastudovat všechny potřebné informace. Existuje totiž několik různých typů pohonů vozu na plyn – systém s centrálním směšovačem, vícebodového vstřikování nebo sekvenčního vstřikování. Liší se dle parametrů a také cenou. Ke všem těmto systémům si můžete zvolit nádrž válcovou nebo toroidní (místo rezervy) o objemu od 45 l až 80 l. Také byste měli vědět o omezeních, která vám jízda s LPG může přinést. Kromě místa, které nádrž zabírá, je problém také s parkováním v podzemních garážích. Kvůli riziku úniku plynu, který je hořlavý a těžší než vzduch, je sem zakázaný vjezd. Benzín i nafta se snadno v případě úniku setřou z podlahy, ale plyn je nevyvětratelný a představuje v podzemní garáži bezpečnostní riziko.
Kalkulace výhodnosti
Průměrná cena levné přestavby se pohybuje kolem 25 000 Kč. Velkou roli hraje to, pro jaký systém se rozhodnete. Také záleží na aktuální ceně benzínu. Všeobecně lze říci, že ušetříte zhruba 0,5 Kč na jeden kilometr. To sice na první pohled není moc, ale pokud najezdíte za rok průměrných 15 000 kilometrů, dá to dohromady takovou částku, že se dá počítat s návratností již do tří let, maximálně do pěti let. LPG je přitom šetrné k životnosti vozu a vyžaduje jen minimální údržbu. Jeho výhodou je také ekologičnost v porovnání s ježděním jen na benzín nebo na naftu.