cars service

Vše, co byste měli vědět o skrytých vadách u automobilů

Skryté vady jsou pojmem, který je velice často spojen především s nákupem ojetých automobilů. Mnozí nakupující ovšem nemají ani zdání o tom, co si pod tím představit. Natož aby věděli, zda lze po odhalení takové skryté vady cokoliv reklamovat. Jestliže to této skupiny lidí patříte taktéž, tento článek se vám stane přínosným vodítkem.

Co si představit pod pojmem skrytá vada?

Výrazem skrytá vada je označováno něco, co nebylo možné odhalit při nákupu automobilu. Respektive, co nešlo odhalit například pouhým okem nebo při zkušební jízdě. I když povětšinou podepisujete kupní smlouvu s klausulí, že souhlasíte se všemi závadami, ty skryté do této kategorie rozhodně nepatří a vy se po jejich objevení máte možnost bránit. Musíte to však stihnout v patřičné lhůtě.

Do kdy uplatnit skrytou vadu?

Pokud si kupujete ojeté vozidlo, na které vám dává prodejce například dvouletou záruku, pak máte nárok na odstranění skryté vady. Prodejce to musí obvykle provést do třiceti dnů, popřípadě se s vámi může dohodnout jinak. Kdyby tento termín nestihl, máte nárok na vrácení peněz.

Ze zákona platí, že v případě autobazarů je možné uplatnit skryté vady až půl roku od nákupu automobilu. A to z toho pohledu, že vámi nalezenou vadu musí do půl roku vyvrátit autobazar. Po uplynutí této lhůty prokazujete všechno vy jako kupující. K tomu samozřejmě mohou posloužit znalecké posudky. Při nedomluvení může vše vyvrcholit až soudním sporem.

Jestliže se ptáte, zda výše uvedené možnosti máte také při nákupu ojetého vozidla od soukromníka, tedy fyzické osoby, pak pravíme, že ano. Zde však musíte uplatit nárok na odstranění skryté vady do půl roku, a hlavně jakékoliv důkazní břemeno visí na vás samotných. Pokud přijdete po delší době, nemusíte se ani pokoušet cokoliv řešit. Pak už jednoduše na nic nárok nemáte. Při nákupu vozu vždy podepisujte patřičnou kupní smlouvu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.