formule

Nahlédněte do historie slavných závodů Formule 1

Pokud máte rádi závody rychlý vozů, určitě také patříte k milovníkům Formule 1. Série závodů zkráceně označována jako F1 je do jisté míry královskou disciplínou ve světě automobilového sportu. O tom není žádných pochyb. Formule F1 mimochodem spadá pod FIA, což je Mezinárodní automobilová federace. Je však pravdou, že málokdo ví o historii F1, proto se na tuto oblast trochu více zaměříme.

Jaká je historie Formule F1?

Když se zahledíme do historie automobilových závodů, dostaneme se do 80. let 19. století. První Velká cena byla uspořádána v roce 1906. V tomto roce se však stále nejednalo o Formuli F1. Její čas přišel až později. Konkrétně v roce 1950, kdy nahradila dosavadní Grand Prix automobilů. O několik let později pak přišel na přetřes také Pohár konstruktérů, a to v roce 1958.

Za zmínku stojí také to, že Mezinárodní automobilová federace neboli Fédération Internationale de l’Automobile, vykonává svoji činnost z Paříže, kde má své sídlo. Hlavní roky formování těchto závodů probíhaly mezi rokem 1950 až 1980. Pak přišly nějaké změny po zákazu přeplňování.

Pravdou zůstává, že tradičním operačním centrem Formule F1 je Evropa. Když nahlédneme do novodobých dějin Formule F1, pojí se tento seriál se spoustou rekordů. Mezi slavná jména patří pochopitelně Michael Schuacher nebo Lewis Hamilton. Pokud jde o Poháry konstruktérů, drží prvenství tým Schuderia Ferrari.

Další automobilové série

Je pravdou, že Formule F1 je královskou kategorií. Existují však i nižší soutěže, které stojí za zmínku. Jmenovat lze třeba seriál Formule 2. Od roku 1985 do roku 2004 fungovala také Formule 3000. Z těch novějších závodů lze zmínit GP2 ukončené v roce 2016 a GP3 ukončené o rok později. V každém případě, Formule F1 je něčím, co bude vždy na špici všech automobilových závodů. Tento seriál má ostatně příznivce po celém světě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.