cars

Manuální vs. automatická převodovka

Manuál nebo automat? To je otázkou, kterou si s největší jistotou klade velká spousta řidičů. Tato nerozhodnost se týká nejenom nákupu nového automobilu, ale také toho staršího a ojetého. Pokud máte doposud zkušenost pouze s jedním konkrétním druhem řazení, možná vám následující řádky trochu více rozšíří obzory. Přinášíme vám totiž klady a zápory manuálních a automatických převodovek.

Poznejte výhody manuální převodovky

Nejprve se pojďme zaměřit na manuál. Tento typ převodovky má jednu zásadní výhodu v tom, že je spojen s nižší cenou vozidla. Ano, za manuál u stejného modelu automobilu zaplatíte méně než za automatickou převodovku. Mnozí řidiči ocení také to, že jsou při řazení svými vlastními pány. Tzn., nic je neomezuje při přeřazování.

U manuálu lze vypíchnout nejenom nižší pořizovací cenu, ale také následný servis. Převodovka tohoto typu je totiž jednodušší a tím pádem i levnější z hlediska servisních prací. Pokud navíc uvažujete o nějakém sportovním vozidle, manuální řazení přinese jistě větší zážitek z jízdy.

Výhody automatické převodovky

A jakými klady vás zaujme automat? Bude to bezpochyby samotný princip jeho fungování. Ve voze budete mít pouze plyn a brzdu, takže jakákoliv jízda bez nutnost řadit bude snadná i pro naprostého začátečníka. Vlastní vinou tak nemůžete cokoliv rozbít. Automatická převodovka se dále pojí se značným pohodlím při řízení vozidla na delší vzdálenosti. Jízdní komfort oceníte zároveň při pojížďkách ve městě a obecně v kolonách.

Moderní automobily vybavené automatem jsou navíc dotaženy k takové dokonalosti, že díky tomuto automatickému způsobu řazení dokáží šetřit také palivo. Do jisté míry lze tedy konstatovat, že s automatem můžete ušetřit i za palivo. Ve výsledku je taková volba hlavně o pocitech a vlastních preferencích při řízení automobilu. Na základě toho se rozhodněte, co je pro vás nejlepší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.