k p

Ložisková tělesa a ložiska do vysokých teplot

Spousta přístrojů průmyslových, strojírenských nebo energetických společností se neobejde bez ložiska. Jedná se o součástku, která zmírňuje tření jednotlivých dílů umístěných ve stroji. Vývoj ložisek lze vysledovat až k samotnému vynálezu kola. Pokud se pohybujete v oblasti, kde jsou ložiska součástí každého přístroje, se kterým pracujeme, můžete se setkat s několika druhy ložisek. V tomto článku nás budou ale zajímat ložisková tělesa a ložiska do vysokých teplot.

K čemu jsou ložisková tělesa vlastně dobrá? Máte-li těžké stroje a zařízení, určitě budete hledat v tomto sortimentu. Jedná se o jednotky, díky kterým stroje správně fungují a poskytují ochranu před zanesením nečistotami. Bez nich by se žádný přístroj prakticky neobešel. K dispozici bývají nejčastěji stojatá, napínací, kolejová, bubnová, dělená, nedělená ložiska a ložiska s přírubou. Pokud si vyberete poctivého dodavatele, mohou mít skutečně dlouhou životnost. Zároveň vám také správný dodavatel dá na výběr mezi vícero rozměry a různým materiálovým provedením.

Jestli se budete rozmýšlet mezi výběrem vhodného ložiskového tělesa, nezapomeňte vzít v potaz rozměry, hmotnost, rychlost otáčení, únosnost a možnosti mazání.

Pokud vaše stroje pracují s velmi vysokými teplotami, budete hledat ložiska, která jsou schopná v přístroji fungovat za těchto náročných podmínek. Nejčastěji jsou dostupná speciální ložiska v teplotním rozmezí od -30 do +350 stupňů Celsia. Konkrétně jde o ložiska kuličková, válečková i upínací. Tyto součástky jsou vyrobeny z žáruvzdorných materiálů. Pokud se stroj nachází v prašném prostředí, jsou ideální ložiska s vitonovým těsněním. Taková ložiska pak pracují spolehlivěji než ložiska, která nejsou pro tyto teploty vyrobena, přičemž zároveň stroje s těmito součástkami jsou i méně poruchové.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.