oblečení

Kde nakupovat oblečení? I v Česku už je řada možností

Dnes už samozřejmě není problém koupit někde oblečení. Je ho všude spousta a na výběr je nepřeberné množství barev, vzorů, velikostí i cen. Jenže problém bývá většinou, kde koupit oblečení kvalitní a takové, které vydrží. Textilní průmysl totiž dost ubližuje životnímu prostředí spotřebou a znečištěním velkého množství vody a pěstováním textilních plodin. Spolu se snižováním cen se produkce přesouvá do rozvojových zemí, kde je sice výroba levná, ale často na úkor zdraví a bezpečí pracovníků. Při nákupu oblečení by nám tedy nemělo jít jen o to nakoupit levně a hezky, ale především přemýšlet i nad původem oděvů a jejich cestě až k vám.

Volte ekologické materiály i poctivou výrobu

Naštěstí je dnes již relativně dost možností, jak nakupovat módu svědomitě a zodpovědně. Nejdůležitější věcí je uvědomit si, které materiály neškodí při vhodném zacházení přírodě. Mezi ekologické materiály patří organická bavlna, konopí, len, tencel, bambus a ovčí vlna. Vyplatí se tedy číst štítky a řádně se informovat na původ materiálů. Na druhou stranu je třeba říct, že někdy může být výhodnější nakupovat i syntetické materiály. Některé kousky se totiž nemusí prát na vysokou teplotu nebo žehlit, a tudíž snížíme spotřebu vody a energie. Je to tedy na zvážení a na posouzení konkrétního využití oblečení.

Nepotřebné oblečení nevyhazujte

Už i v České republice funguje mnoho firem, které prodávají kvalitní oblečení, jež splňuje vysoké ekologické standardy. Zmínit můžeme například Green Butik, Nila, Tuk Tuki, Ina Fantasy, Bio Šatník, Férová móda, Natur Baby Shop, Eco Mama nebo Bio4Planet. Oblečení z těchto obchodů bude mnohdy dražší než v běžných řetězcích, ale můžeme zaručit, že budou o mnoho kvalitnější a déle vydrží. Při zacházení s oblečením je třeba si uvědomit i to, že oblečení není spotřební zboží a měli bychom se o něj starat, aby nám vydrželo co možná nejdéle. Existuje hodně variant, jak oblečení využít, i když už vám nesedí nebo nevyhovuje. Pokud je ještě v pořádku a čisté, lze ho dát například do sběrných kontejnerů Armády spásy či Charitě ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.