rv

Jaké jsou druhy karavanů a který vybrat?

Karavany přinášejí skvělou možnost cestovat a neřešit přitom ubytování. Prakticky a jednoduše si povezete s sebou vlastní malou místnost, ve které máte vše potřebné. Pokud vás láká cestování s karavanem, narazíte při výběru na dva typy – obytný přívěs a obytný vůz. Víte, jaké jsou výhody a nevýhod těchto dvou provedení a který bude tím pravým pro vás? Pojďte se podívat na hlavní rozdíly mezi nimi.

Obytné přívěsy

Přívěs je samostatná jednota, která se kupuje odděleně od auta. Lze jej připevnit za jakýkoliv vůz, který má tažné zařízení. Velkou výhodou je, že je možné jej také kdykoliv odpojit a využívat automobil úplně samostatně jako doposud. Počítejte s tím, že je zapotřebí, aby váš vůz karavan utáhl – drtivá většina současných typů s tím však nemá problém. Pokud nad výkonem svého vozu váháte, orientujte se podle políčka v technickém průkazu “Maximální přípustná hmotnost přípojného vozidla”. Řízení s obytným přívěsem není náročné a lze si na něj velice rychle navyknout. Další možností využití je tento typ karavanu vůbec nepřipojovat za vůz a nechat jej trvale zaparkovaný na svém pozemku a jezdit k němu jako na chatu. Velkou výhodou obytného přívěsu v porovnání s obytným vozem je jeho nízká cena.

Obytný vůz

Ačkoliv je obytný vůz znatelně dražší, také méně variabilní a v případě situací jako je parkování méně skladný (automobil nelze od obytného prostoru oddělit), je u nadšených cestovatelů, kteří podnikají pravidelné výlety, oblíbenější. To je dáno tím, že nabízí mnohem větší komfort než obytný přívěs a často je vybaven nejmodernějšími technologiemi. Vyšší třídy dokáží plnohodnotně nahradit celý domov nebo pokoj ve špičkovém hotelu a to i včetně kuchyně nebo koupelny. Hodí se díky tomu skvěle pro dlouhé cesty a pro mobilní život na čtyřech kolech. Ovládání obytného vozu při řízení je daleko komfortnější a jednodušší než v případě přívěsu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *