sunshine

Dbejte na zásady správného opalování

Léto, krásný den a silné sluneční paprsky. To jsou podmínky, které doslova vybízí k opalování. Pokud patříte k milovníkům slunění, měli byste znát pár praktických zásad, abyste se vyvarovali případnému spálení nebo ještě horším zdravotním komplikacím.

Fototyp hraje důležitou roli

Každý asi moc dobře ví, že se musí v létě namazat opalovacím krémem. Spousta lidí však podceňuje stupeň ochranného faktoru, ale také dobu, kterou tráví přímo na sluníčku. To se pak negativním způsobem promítá do spálené pokožky.

Právě u lidské pokožky je třeba přihlížet k fototypu, které se rozlišují hned čtyři. Čím menší číslo, tím větší náchylnost na spálení a zároveň zásadnější nutnost volit opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. Ten, kdo má fototyp 1 se na ostrém sluníčku může spálit za 5 až 10 minut. Naopak lidé s fototypem 4 vydrží bez spálení klidně až třikrát déle.

Prevence spálení je důležitá

Pokud chcete udělat něco pro své zdraví, neradi byste se spálili a způsobili si nevolnost ze sluníčka, zaměřte se na níže uvedené rady. Například se vyvarujte příliš ostrému sluníčku, které je nejsilnější hlavně mezi 11 až 15 hodinou. V závislosti na fototypu vlastní kůže byste měli zvolit odpovídající úroveň ochranného faktoru.

Pamatujte na to, že při dlouhodobém pobytu na sluníčku byste se měli mazat každé dvě až tři hodiny. Pokud při tom chodíte do vozy, doba by měla být ještě kratší. Popřípadě použijte voděodolný krém či olej. Jestliže se chystáte na sluníčko opalovat, namažte svoji pokožku s dostatečným předstihem. To znamená alespoň dvacet až třicet minut předtím. Zároveň v letím období dopřávejte svému dostatek betakarotenu.

Opalování na ostrém sluníčku je mnohdy často podceňováno, což může vést k nežádoucím onemocněním. Proto silné sluneční paprsky neberte na lehkou váhu a vsaďte na patřičnou prevenci a opatrnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.