Jeden z nejoblíbenějších způsobů, kterým Češi tráví svou dovolenou, je na vodě nebo u vody. Početná skupina lidí každoročně usedá do kánoe či raftu a sjíždí nejrůznější řeky, jiní pravidelně jezdí na chatu postavenou na břehu řeky či rybníka. Napadlo vás ale, jaké by to bylo na vodě bydlet celoročně? Řešení je jednoduché – pořídit si hausbót.
Důležité praktické informace
Před pořízením vlastního hausbótu se vyplatí dvě věci. Jednou z nich je vypůjčení hausbótu na několik týdnů, a bydlení v něm si tak vyzkoušet nanečisto, druhou věcí je informovat se o všech specificích, která s sebou pořízení hausbótu přináší. Předně si musíte uvědomit to, že hausbót není podle zákona nemovitostí, nýbrž plavidlem. To s sebou přináší výhody v podobně ušetření za pozemek, není potřeba stavební povolení či kolaudace, neplatíte daň z nemovitosti, na druhou stranu ale podléhá specifickým předpisům pro plovoucí zařízení, které kontroluje Státní plavební správa, a na hausbótu nelze mít trvalé bydliště.
Přemísťování je možné, ale…
Mnoho lidí si pod bydlením na hausbótu představuje romantiku spojenou tím, že se mohou každý týden probouzet na jiném místě. To ale není zdaleka tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Předně musíte vědět, že není možné hausbót zakotvit kdekoli, místa určená k jejich kotvení mají svá pravidla. Musíte například předem podat žádost o kotvení, která vám musí být schválena, a také platit nájem a další poplatky. Hausbóty určené k celoročnímu bydlení se tak většinou kotví na jednom místě, a to i vzhledem ke své velikosti.
Krásné výhledy do okolí, pohodlí i houpající se podlaha
Moderní hausbóty jsou vybaveny vším, co k běžnému životu potřebujete, a nabízí tak téměř vše, co běžné domy. Samozřejmě v o něco menším provedení, jejich dominantním materiálem je především dřevo. I když to při pohledu zvenku často tak nevypadá, je hausbót stále loď, musíte tedy počítat s tím, že se tak i chová, tedy například že jeho podlaha se více či méně houpe.