radio tv

Kdo má povinnost platit poplatky za rádio a TV?

Koncesionářské poplatky neboli poplatky za rádio a TV je částka, kterou platíme pravidelně za veřejnoprávní služby České televize a Českého rozhlasu. Víte, o co se přesně jedná, kolik zaplatíte a také na koho se tento poplatek vztahuje a na koho nikoliv? Pojďte se podívat na vše, co vás o koncesionářských poplatcích zajímá.

Proč se platí TV a rádio?

Česká televize a Český rozhlas jsou veřejnoprávní média, tudíž jsou placena veřejností, nikoliv jednou zájmovou skupinou nebo státem. Nefinancuje je tedy žádný podnikatel ani naše daně – kdyby podléhala tato média finančně současné politické garnituře, nadalo by se v jejich případě mluvit o hlavním prvku, který ČT i Rozhlas definuje – o nezávislosti.

Jaké jsou poplatky?

Koncesionářské poplatky jsou i se svou výší dány zákonem. V roce 2019 je částka stanovena 45 Kč za rozhlas a 135 Kč za televizi. V případě, že nebudete koncesionářské poplatky odvádět a odhlásíte se z nich, ačkoliv budete mít povinnosti je hradit, hrozí vám pokuta u České televize až 10 000 Kč a v případě Českého rozhlasu až 5 000 Kč. Poplatníky jsou domácnosti i podnikatelé a to jak fyzické, tak právnické osoby. Domácnosti platí stejnou výši bez ohledu na počet jejích členů. Poplatníky se domácnosti stanou s odběrem elektrické energie. Přesto existují i případy, kdy se vás poplatky za rádio a TV netýkají.

Kdo poplatky neplatí?

Pokud nevlastníte TV ani rádio, nebudou se vás koncesionářské poplatky týkat. Internetové zpravodajství se do přijímačů pro poplatky nepočítá. V takové případě je třeba České televizi zaslat čestné prohlášení o dané skutečnosti. Také nízkopříjmové domácnosti (s příjmy do 2,15 násobku životního minima) poplatek neodvádí, stejně jako nevidomí a neslyšící, jsou-li domácnosti sami nebo s osobou stejného hendikepu. V případě, že s nimi v domácnosti bydlí i jiní členové, vztahují se na ně podmínky jako na každého jiného.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.