lookout

Jaká místa navštívit na Slovensku?

Slovensko je každoročním cílem výletů a dovolené velkého množství Čechů. Hlavním důvodem je především blízkost, a to nejen zeměpisná, ale také jazyková a kulturní. Na Slovensku můžete navštívit mnoho nádherných přírodních míst i architektonických památek. Většina Čechů míří především do Vysokých Tater či hlavního města Bratislavy. My vám dnes přinášíme tip na návštěvu dalších dvou zajímavých historických míst – majestátního Spišského hradu a pohádkového zámku Bojnice.

Spišský hrad

Spišský hrad, který je jedním z nejrozsáhlejších středověkých hradních komplexů v Evropě, se nachází na východě Slovenska, přibližně v polovině cesty mezi Popradem a Prešovem. O významu Spišského hradu svědčí i to, že v roce 1993 byl společně s přilehlými památkami zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Hrad nabízí návštěvníkům prohlídku celého svého rozsáhlého areálu buď samostatně bez průvodce, nebo v pravidelných intervalech s průvodcem. V rámci prohlídky můžete zhlédnout celý hradní komplex, včetně nádvoří, hradní kaple, věží či muzea s expozicemi o osídlení hradu.

První zmínky o hradu, který byl postaven v románském stylu, pocházejí ze dvanáctého století. V polovině třináctého století poté hrad jako jeden z mála odolal vpádu Tatarů. K velkému rozšíření hradu poté došlo v průběhu patnáctého století, kdy hrad patřil Janu Jiskrovi z Brandýsa. K dalším stavebním úpravám pak docházelo v průběhu sedmnáctého století, kdy si z něj tehdejší majitelé rod Csákovců chtěl udělat své reprezentační sídlo. Bohužel v roce 1780 hrad kompletně vyhořel a zůstal pouze ve stavu zříceniny.

Bojnice

Zámek Bojnice je právem jednou z nejnavštěvovanějších památek Slovenska. Najdeme ho ve východní části země přibližně v polovině cesty mezi Trenčínem a Banskou Bystřicí. Vzhledem k tomu, že byl postaven na skále, je dobře viditelný z dalekého okolí. Dnešní romantická podoba zámku je výsledkem jeho novogotické přestavby z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Zámek nabízí svým návštěvníkům dva prohlídkové okruhy. Zámecký okruh návštěvníkům představuje nejen nejkrásnější místnosti zámku, ale jeho součástí je i návštěva travertinové jeskyně. Druhou možností je Galerijní okruh, neboť na zámku jsou umístěné expozice Slovenského národního muzea. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park, ve kterém se nachází i patrně nejstarší strom na Slovenku – Lípa krále Matyáše, jejíž stáří je odhadováno na sedm set let. Na zámku Bojnice se natáčelo i mnoho pohádek, například Šíleně smutná princezna. V bezprostřední blízkosti zámku se navíc nachází také termální koupaliště a zoologická zahrada.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.