wooden building

Znáte největší výhody a nevýhody dřevostaveb?

Když se v dnešní rozhodnete postavit si vlastní bydlení, nabízí se vám dvě odlišné možnosti. Buď vsadíte na klasiku v podání cihlového domu nebo se vydáte ekologičtější cestou ve formě dřevostavby. Právě dřevostavby jsou v posledních letech celkem populární. Mnozí však nevědí, v čem spočívají klady a zápory tohoto bydlení. Jestliže do této skupiny patříte také, začtěte se do následujících řádků.

Výhody dřevostaveb

Jednou ze zásadních výhod dřevostavby je určitě stavební variabilita. Jde přece jenom o dřevo, se kterým si můžete dělat téměř, co chcete. Jak už padla zmínka, tento způsob stavby je pochopitelně ekologický. Do stavby se můžete pustit v podstatě za jakéhokoliv počasí. Budete potřebovat méně stavebního materiálu, oproti zděnému objektu získáte více podlahové plochy a potěší vás určitě i náklady na vytápění.

V kombinaci s odpovídající izolací jde lze dřevostavby označit jako nízkoenergetické nebo pasivní objekty podle toho, jak jsou zkonstruovány. Provozní náklady mohou v tom lepším případě být až o 80 % nižší nežli v klasickém zděném objektu. V závislosti na cenách stavebního materiálu se dostanete i pod cenu zděné stavby. Krátká doba výstavby bez zdlouhavých technologických postupů je pak pomyslnou třešničkou na dortu.

Nevýhody dřevostaveb

Pokud jsme zmínili klady, je zapotřebí uvést také zápory. I dřevostavby mají určitá negativa, s nimiž je třeba počítat. Připravte se kupříkladu na trochu zhoršenou izolaci hluku. Dřevostavby mají také trochu zhoršenou akumulační schopnost. Sice nemusíte tolik topit, na druhou stranu vám dům rychleji vychladne.

Je samozřejmě na každém, jakému typu obydlí dá přednost. Nutno však podotknout, že dřevostavba toho nabízí určitě více než dost. Pokud se rozhodnete pro její výstavbu, je dobré znát know-how celého systému. Pokud v tomto oboru nejste zběhlí, nechte si vytvořit dům na klíč profesionální firmou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.