tires

Víte, jak rozpoznat ojeté pneumatiky?

Pneumatiky jsou nedílnou součástí každého dopravního prostředku. Všichni řidiči jistě správně tuší, že jejich kvalita a stav hraje na silnicích zásadních roli. Dobrý dezén ovlivňuje jízdní vlastnosti a přispívá k bezpečnější jízdě. Možná se ptáte, jak poznat, že konkrétní pneumatiky už mají to nejlepší za sebou? Je to hloubka dezénu, která je mimochodem dána zákonem. Pod danou hodnotou se vystavujete udělení vysoké pokuty.

Jaká je minimální hloubka dezénu?

Většina řidičů jezdí celoročně, a tak ví, že je vhodné rozlišovat letní a zimní pneumatiky. Každé z nich se totiž v daném ročním období vyznačují odlišnými parametry. Z letních pneumatik je stanovena minimální hranice na 1,6 mm. U zimních pneumatik je to z logiky věci hodnota 4 mm. Kapitolou samou o sobě jsou celoroční pneumatiky, kde minimální hloubka dezénu musí odpovídat aktuálnímu ročnímu období.

Měření pneumatik snadno a rychle

Nyní se dostáváme k tomu, jak změřit sjetou pneumatiku. Většina pneumatik má v dezénu pomyslný ukazatel, který prozrazuje, zda je pneumatika sjetá či nikoliv. Pokud se na něj nechcete spoléhat nebo prostě chcete vědět, jak hluboký má dezén, využijte vhodných měřících nástrojů. Na trhu existuje přemíra nejrůznějších měřáků, s nimiž zjistíte hloubku dezénu v jednotlivých částech pneumatiky. To dobré i kvůli tomu abyste věděli, zda se pneumatika sjíždí rovnoměrně. Nerovnoměrné sjetí totiž může odhalovat některé další problémy týkající se například geometrie kol.

Nepodceňujte kontrolu hloubky dezénu u pneumatik, ať už to bude třeba prostřednictvím indikátoru opotřebení. Rozhodně si tím ušetříte pokutu v řádu tisíců a v lepším případě se vyhnete zákazu řízení motorových vozidel na příslušnou dobu. Do jízdních vlastností pneumatik se promítá nejenom hloubka dezénu, ale také to, jak jsou staré, protože daná směs postupem času degraduje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.