Asi každý z nás považuje vlastní byt nebo dům za určité útočiště, kde se chce domoci nejenom patřičného soukromí, ale také klidu. A právě nežádoucí hluk zvenčí nebo od sousedů je asi tím nejhorším, co by chtěl, kdo poslouchat. Jestliže takovému hluku chcete zamezit, přinášíme vám několik praktických tipů.
Odhlučnění v praxi
Na odhlučnění budoucího příbytku můžete myslet už při jeho realizaci. To se týká primárně majitelů rodinných domů, kteří mohou vsadit na vhodné stavební materiály. Pokud už nemáte možnost ovlivnit samotnou konstrukci, pak alespoň zapracujte na vnitřních úpravách.
Nezaměnitelným pomocníkem jsou pochopitelně nová okna, v ideálním případě trojskla. Ta v dostatečné míře odhluční hluk přicházející zvenčí. Pomoci může také zateplení nemovitosti, respektive přidání izolace na stěny.
Vnitřní odhlučnění domácnosti
Pokud se chcete zbavit hluku od sousedů, můžete na společnou zeď přidělat příčku ze sádrokartonu a do mezery vložit minerální vatu. Podobným způsobem lze pracovat také se stropem, kde se používají i polystyrenové desky. V případě podlahy existují kročejové izolace, jimiž naopak zabráníte tomu, aby vás slyšeli sousedé pod vámi. S kročejovým odhlučněním si můžete pohrát také v rámci vícepatrových rodinných domů. Kapitolou samou o sobě je také volba vhodné podlahové krytiny.
Na závěr pro vás máme ještě jeden praktický tip související s odhlučněním stěny k sousedům. Pokud se od ní nese příliš hluku k vám do interiéru, přeorganizujte svoji domácnost a postavte před ní vhodný nábytek. Ten na druhou stranu neopírejte přímo o zeď, aby nedocházelo k přenášení vibrací.
Ve výčtu uvedených tipů si vybere určitě každý, a to v závislosti na tom, kolik finančních prostředků budete chtít do odhlučnění investovat. V každém případě, i menší a levné úpravy mají svůj přínos a vyplatí se.