jidelnicek

Sestavování zdravého jídelníčku krok za krokem

Spousta lidí se v dnešní době snaží jíst zdravě. Mnozí jsou k tomu i donuceni tím, aby shodili přebytečná kila. Jestliže byste i vy chtěli vyměnit nezdravou stravu za tu zdravou, a ještě s přidanou hodnotou, máme pro vás praktické tipy. Prozradíme vám, jak si sestavit a navrhnout jídelníček od A až do Z.

Stanovení cíle je naprostý základ

Na počátku všeho byste si měli dát jasný cíl. K čemu má vést takto zdravý jídelníček? Co všechno od něj očekáváte? Teprve až poté se můžete pustit do dalších fází. Takovým pomyslným odrazovým můstkem se v tomto směru stává stanovení bazálního metabolismu. Ten je mimochodem označován zkratkou BMR. K tomuto výsledku byste měli následně připočíst svoji fyzickou aktivitu. I ta totiž zohledňuje výslednou podobu sestavovaného jídelníčku.

Následuje zpracování kalorického příjmu. K tomu můžete využít nejrůznějších kalorických kalkulaček na internetu. Jen co získáte kalorické hodnoty, můžete je směle převést do nutričních hodnot. Tohle všechno se pro vás stane takovým základem pro sestavení hlavní kostry jídelníčku.

Nevíte si rady? Obraťte se na profesionály

Pokud si chcete sestavit jídelníček na míru, musíte pochopitelně znát patřičné souvislosti a mít povědomí o různých výrazech. Jestliže nevíte, jak spolu souvisí energie, bílkoviny, tuky a jiné věci, nesnažte se jídelníček sestavit svépomocí. Jeho podoba by se vám možná líbila, přínos by však neměl takový efekt, jaký má mít.

V takovém případě se obraťte na zkušené odborníky. Existuje velká spousta společností a center, které se zabývají sestavováním jídelníčku na míru. S sebou si můžete přinést alespoň základní informace sestavené podle řádků uvedených výše. Tu finální část pak za vás dokončí specialisté přinášející ještě spoustu dalších rad navíc. Tak neváhejte a začněte žít podle zdravého jídelníčku přínosného pro vaše tělo a mysl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.