Cena hotového projektu domu se může navýšit. Katalog domů neobsahuje tyto položky

Ušetření času a peněz je hlavní výhodou domu z katalogu. Myslete ale na to, že cena za hotový projekt není konečnou položkou přípravy na stavbu.

Katalog domů má své výhody – projekt je rychle k dispozici a nemusíte čekat na architektonickou studii a následné vypracování projektu. I přesto si ale musíte dát pozor na řadu věcí, která vás mohou během realizace zarazit a navýšit vaše finanční náklady na přípravné práce před stavbou.

Vybírejte dobře, změny stojí peníze

Pokud jste se rozhodli pro katalog domů, raději si prohlédněte nabídky různých projekčních kanceláří, abyste našli přesně takový dům, který bude vyhovovat potřebám vaší rodiny. Pokud byste totiž v hotovém projektu chtěli dělat nějaké změny, bude vás to stát další peníze.

Zdroj: Pixabay.com

Výkres osazení domu na pozemek nutný

Jeden katalogový projekt sice může využít vícero investorů, pozemky se však liší. Proto je nutné nechat u projekční kanceláře vypracovat projekt osazení domu na pozemek. I ten samozřejmě něco stojí. Částka však není moc vysoká. I tvar pozemku by měl určit, jaký projekt domu si vyberete. Neupínejte se na klasický čtvercový tvar domu. Možná že na tvar vašeho pozemku lépe sedne dům do L nebo do U, případně dlouhý úzký dům, který lépe využije pozemek a ukryje vás před sousedy.

Stavební povolení si nemusíte shánět sami

Nesmíte zapomínat, že konečná cena se navýší i o projekty napojení na přípojky (elektřina, plyn, voda) nebo doplňkové služby, jako je inženýring. Díky inženýringu a vašemu splnomocnění vám projekční či architektonická kancelář může sama vybavit stavební povolení a další úřední náležitosti. Ušetříte tím i svoje nervy a čas.

Eelektroinstalace si často vyžaduje změny

Elektřina je ve všech katalogových domech řešena univerzálně, nemusí tak vyhovovat vašim potřebám. Proto nad projektem pořádně přemýšlejte, jaké všechny spotřebiče budete potřebovat, kde vám budou vyhovovat zásuvky, vypínače, kde a jak si budete nabíjet telefon, počítač, zda budete potřebovat světlo na terase či na zahradě. Projekt se těmito změnami sice prodraží. V konečném důsledku ale ušetříte – nebudete muset kopat do už dokončeného domu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.