Těžké životní situace jako ztráta zaměstnání s sebou mnohdy nesou i zadlužení se. To, pokud přesáhne únosnou mez, pro vás znamená exekuci. Pokud k něčemu takovému dojde, je třeba vědět, jak postupovat a jak se v danou chvíli zachovat. Máme pro vás několik tipů a rad, co dělat, pokud se někdy dotkne exekuce i vás.
Než dojde k zabavení majetku
Tím, že budete dlouho své dluhy popírat a vyhýbat se následkům, se nic nevyřeší – právě naopak celou situaci jen protahujete a zhoršujete. Proto na své adrese vybírejte poštu. Ať zásilku přečtete nebo ne, je ze zákonného hlediska považována po doručení za přijatou a pro vás obsahuje důležité informace. Také v případě, že se dozvíte, že na vás byla uvalena exekuce, neváhejte a navštivte co nejdříve příslušný exekutorský úřad. Díky snaze a zájmu svůj dluh vyrovnat a díky úhradě alespoň části z jeho výše se výrazně snižuje riziko, že vás exekutor navštíví doma a začne vám zabavovat váš majetek. Zabavení a následná dražba majetku je totiž nejen nepříjemná, ale nese s sebou další poplatky, které budete hradit vy. Nezapomínejte také, že proti uvalené exekuci máte právo se odvolat – důvod pro odvolání však musí být zákonný a sám o sobě neoddaluje exekuci a případné odebrání vašich věcí.
Pokud dojde na zabavení majetku
Pokud už k zabavování majetku dojede, spolupracujte, protože exekutor má ze zákona na své jednání právo. Vstoupit může do bytu i bez doprovodu policie a také za vaší nepřítomnosti. Pokud ve vstupu budete bránit, můžete si přidělat další problémy, které budou znamenat nejen soudy, ale také další finanční výdaje. Ať už nutnost přivolat zámečníka pro otevření bytu nebo při fyzické bránění ke vstupu přivolání policie něco stojí a náklady půjdou opět na vás. Můžete si však vždy vyžádat exekutorský průkaz a ukázání povolení k zabavování majetku. Soupis věcí, které vám byly odebrány, si také dobře ohlídejte a zkontrolujte si, zda exekutor zapsal všechen zabavený majetek do protokolu.